Kdo vám zkazí dovolenou ve Španělsku? Invazní Rugulopterix okamurae
Rybáři přicházejí o úlovky a turisté o příjemné zážitky. Za vším stojí invazní asijská řasa Rugulopterix okamurae.
Co je Rugulopterix okamurae zač
Tato hnědá řasa s odborným názvem Rugulopterix okamurae má původní rozšíření v teplém mírném pásmu západního Tichého oceánu (Filipíny, Tchaj-wan, Čína, Korea a Japonsko) a vyskytuje se i na západním pobřeží Severní Ameriky. Z hlediska jejího jména je zajímavé právě Japonsko, Okamura je totiž japonské jméno. Jen několik příkladů: Takaši Okamura je komediální herec a jeho jmenovec japonský fotograf. Fotografem byl i Akihito Okamura, zatímco Hiroshi Okamura byl matematik a Kintaro Okamura botanik. Právě po posledním ze jmenovaných, respektive na jeho počest, nese řasa své jméno.
Řasa je velmi podobná běžné řase ze středozemního moře Dictyota ditochoma. „Jsou si podobné jako dvě kapky vody,“ říká José Lucas Pérez, ekolog zabývající se řasami z University of Cadiz (UCA). Možná proto mohla žít v Gibraltarské úžině nějaký čas nepozorována. Vědci první marocké nálezy ručně sbírali v hloubce 1–5 metrů, aby jedince fixovali ve formalínu a výsledky následně popsali v odborné článku publikovaném v Mediterranean and fisheries and agriculture research.
Invaze
Nejprve se řasa objevila u evropských břehů v roce 2002 v laguně Thau (Francie), aby se další populace objevila na pláži Belyounech v Maroku. To bylo v srpnu 2017. Řasa se pak vydala na svou zatím vítěznou pouť skrz Gibraltar. Zatímco první francouzské nálezy byly klasifikovány jako neinvazivní, u dalších, marocké populaci, vědci její chování přehodnotili a označili ji za nebezpečnou a invazivní. Její přítomnost může (a zřejmě se to už děje) negativně ovlivnit původní řasy, „domácí“ mořské řasy a původní faunu včetně ryb – od těch býložravých po druhy živící se predací a lovící právě býložravé jedince.
Řasa dokáže růst i na krabích krunýřích, což je další vektor, jež ji může dostat na nová stanoviště. Svým postupem začíná ohrožovat například vzácné druhy korálů, ale i turistický byznys. Její rozkládající se nánosy na plážích nepříjemně zapáchají a úklid začíná nabourávat rozpočty obcí a letovisek. Navíc pokud se skutečně masivně rozšíří, bude to mít přímý dopad na obsazenost pláží. Je to podobné, jako když se na českých či moravských rybnících rozšíří nebezpečné sinice. Taky atraktivita lokality a příjemný zážitek z koupání klesne.
Text: Topi Pigula