Kdo jsou největší američtí zvířecí zabijáci? Tomu neuvěříte?
Chřestýši, nebo pavouci? Parazité, nebo žraloci u pobřeží? Kdepak.
Nepodléhejme mýtům
Za strašlivé zabijáky ze světa zvířat jsme si zvykli naprosto neoprávněně považovat žraloky, hady, pavouky – zejména ty velké a chlupaté. Nikoliv proto, že jsou ve skutečnosti přeborníky v zabíjení lidí, ale proto, že se nám zkrátka… tak nějak hnusí. Pokud bychom zahrnuli bezobratlé, tak největšími zabijáky by byli bezesporu malárii a podobné nemoci přenášející komáři či nositelé konkrétní nemoci, což by v případě malárie byl vnitrobuněčný parazitický prvok zimnička Plasmodium falciparum. Nicméně zůstaňme u obratlovců, ti jsou nám, lidem moudrým, přece jen známější – jsou větší, mají (většinou) česká jména a dokážeme je poznat – někdy i na první pohled. Takže i z hlediska obratlovců: Jak si stojí „nebezpečný“ žralok s „neškodným“ jelenem?
Pero Jelenic
Žralok kontra jelen
1353 ku 12 – taková je statistika smrtelného napadení lidí jeleny a žraloky. Aby bylo jasno – 1353 lidí usmrtili jeleni, přičemž z několika druhů jelenovitých šlo v 75 % o jelence běloocasého, často zvaného též jelencem virginským. Druhé místo za jeleny a jelenci mají koně – opět zvíře, u kterého by to člověk nečekal. Stříbrné místo na americkém „deathlistu“ jim zajistilo 867 úmrtí. Zřejmě se jedná spíše o neopatrné jezdce než o příliš odvážné kovboje. Bronzovou příčku s 613 úmrtími má na svědomí „bronzově pruhovaný“ bodavý hmyz, jako jsou včely, sršně a další. Jenže tady hrají hlavní roli alergie a včas neposkytnutá pomoc. Mít alergii na včelí bodnutí známe i u nás, ale být alergický na jelena?
ilustrační foto- žralok Zdroj: Pixabay
Nejméně smrtící zvíře? Puma a medvěd.
Podívejme se na konec seznamu, který v přehledné grafice vidíte na konci článku. Medvědi, od kodiaků po baribaly, mají na svědomí jen 29 lidí, pumy, tedy „stříbrní lvi“, jak je poeticky nazýval ve svých knihách Karel May, zabili za posledních 10 let jen 3 lidi, což je o jednoho víc, než si připsali potkani.
Zvířata - američtí zabijáci Zdroj: Volné dílo