22. listopadu 2017 11:00

Kdo chce psa bít, kočku si najde

Panuje mezi majiteli koček a psů nevraživost? Anebo je domnělé nepřátelství mezi jejich chovateli zbytečně zdramatizované?

Spíše platí, jak vyplývá z výzkumů, druhá možnost. Pokud však máte oba nejzdomácnělejší zástupce zvířecí říše stejně rádi, patříte k výjimkám. Mezi příznivci psů a koček totiž obvykle existuje větší čí menší míra nepochopení, která vyplývá z odlišnosti obou druhů.

Kalifornští vědci zpracovali obří databázi 42 tisíc respondentů, u nichž sledovali vícero charakteristik – pohlaví, rodinný stav, zdraví a samozřejmě i vlastnictví psa nebo kočky. Jaké jsou závěry?

Manželští psi, svobodné kočky

Zhruba čtvrtina dotazovaných měla psa, čtvrtina kočku. Deset procent z celku dokonce obě zvířata. Studie se sice přiklonila k závěrům, z nichž žádný vliv zvířete na zdravotní stav jejich majitele nevyplývá, ukázala ovšem několik zajímavých charakteristik páníčků a chovatelů samotných. Nejčastěji si domácí zvířata pořizují manželské páry. U nich je zhruba třikrát oblíbenější pes než kočka. Opačná situace je u svobodných žen, které se také zvířatům nevyhýbají, preferují ovšem kočičí zástupce.

Bohatí mazlíčci

Další rozdíly se ukázaly s ohledem na sociální status, ať už z hlediska vlastnictví nemovitosti či tučného bankovního konta – bohatší lidé měli mazlíčky častěji nežli sociálně slabší vrstvy. A to dává smysl, neboť zvířata představují určitý výdaj, který si spíše dovolí ti, kteří jsou „za vodou“. O něco starší výzkum se zaměřil i na srovnání majitelů domácích mazlíčků a těch, kteří žádné zvíře nemají. V centru zájmu byly rozličné osobnostní faktory, včetně těch sociálních. Poměrně překvapivě z daných výsledků nebyly patrné žádné rozdíly – ať respondenti zvíře měli, či nikoli, osobnostně si byly tyto skupiny velmi podobné. V čem se však lišily, bylo jejich vnímání ze strany společnosti; o majitelích domácích zvířat panovala řada předsudků, jimž museli čelit.

Takto vypadá článek v časopise Prima ZOOM

Kočky versus psi

Jaké jsou rozdíly mezi psy a kočkami a jací jsou jejich majitelé? Na to odpovídá jak rozsáhlý online průzkum, který vznikl před několika lety, tak i šetření texaského psychologa Sama Goslinga, který u více než čtyř tisíc lidí studoval jejich vztah ke zvířatům.

Psi…

V divočině to jsou sociální zvířata, která žijí ve smečce. Proto vyžadují společnost i mezi lidmi, bez páníčka a sociálních vztahu jsou nešťastná. Z tohoto důvodu psi také potřebují dostatek pozornosti a nezdráhají se vyrušit člověka v jeho aktivitě, když se cítí osaměle. Pak si vydrží hrát i celé hodiny, jako by neznali únavu. Bývají aktivní především ve dne, přes noc spí stejně jako jejich páníčci.

… a jejich lidé

Mezi příznivci psích plemen se objevilo výrazně více extrovertů a přívětivých osob, tedy jedinců otevřených druhým lidem. Zároveň vykazovali vyšší míru svědomitosti, tedy schopnosti vnitřní disciplíny a ­plnění úkolu.

74 procenta respondentů uvádějí, že mají radši psy.

Negativní pocity vůči psům chovala pouhá dvě procenta respondentů.

Kočky…

V divočině jsou samotářské, společnost nepotřebují. Proto ji omezeně vyhledávají i u lidí. Občas se do nějaké hry aktivně zapojí, ale většinou jim chuť do akce moc nevydrží. Bývají aktivní především v noci, ve dne o nich často ani nevíte.

… a jejich lidé

Příznivci kočkovitých šelem předčili milovníky psů ve dvou zbývajících osobnostních kategoriích, tedy nevyrovnanosti a otevřenosti vůči zkušenostem. Nevyrovnanost souvisí s­ pedantstvím, potřebou kontroly a ­pořádku, zatímco otevřenost vůči zkušenosti naznačuje větší zálibu v umění, neotřelých přístupech k problémům a jedinečných zájmech. Fanoušci koček si potrpí na­ samotu, klid a jistoty.

Kočky byly oblíbeny pouze u­ 41 procenta respondentů.

Naopak nenávist si potomci šelem kočkovitých vysloužili mnohem snáze, jelikož celých 15 procent je rádo nemělo.

Text: MS

Časopis Prima ZOOM aktuálně na stáncích

Mojmír Sedláček

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom