Jste inteligentní? Poděkujte matkám, otcové jsou v tom nevinně
„Geny pro chytrost jsou umístěny na chromozomu X a mohou být deaktivovány, pokud pocházejí z otce.“ The Independent
Kéž by byl gen pro chytrost či inteligenci! V nadsázce by se dalo říci, že v rámci současných genových manipulací by mohla být hlupákům změněna DNA a najednou bychom měli populaci géniů. Nicméně dost žertů.
Kluk, nebo holka?
Co dělá kluka klukem je chromozom Y. Pokud ve spermii otec dodá jeden chromozom Y, budoucí potomek bude kluk, pokud bude spermie obsahovat chromozom X, narodí se holčička. Matčino vajíčko má vždycky chromozom X. Podle výzkumů má právě matčin X chromozom zásadní vliv na „inteligenci“ budoucího potomka. „Vědci se domnívají, že geny pro pokročilé kognitivní funkce zděděné od otce mohou být automaticky deaktivovány,“ píše Charlotte England v britském deníku The Independent.
Vypínání genů
Existuje kategorie genů, jimž se říká „podmíněné geny“. Jejich normální funkce jsou zapnuté jen v případě, že pocházejí z matky. Pokud jsou podmíněné geny zapnuté a plně funkční a navíc pocházejí od otce, tak se jedná o skutečnou výjimku. Ačkoli se inteligence měří pomocí pestrého spektra testů a odborníci se neustále přou, co vlastně „celá inteligence“ obnáší, prošla světovými médii zpráva, že „inteligenci“ dítě dědí od matky.
Velký mozek… po mamince
„Laboratorní studie za použití geneticky modifikovaných myší zjistila, že jedinci s velkou dávkou mateřských genů měli větší hlavy i mozky, ale malá tělíčka. Jedinci s velkou dávkou otcovských genů, měli oproti tomu menší mozky, ale větší těla,“ píše The Independent.
Inteligence je daná (mimo jiné) prostředím
Základem výzkumu se staly pohovory s celkem 12 68 lidmi ve věku 14 až 22 let probíhající každoročně od roku 1994. Výzkumníci zohledňovali nejen rasu zpovídaných, ale i společenské prostředí, v němž se nacházeli. Výsledkem bylo, že zpovídaní lidé měli IQ takřka totožné se svými matkami. Z výzkumu však také vyplývá, že genetika není jediným určujícím faktorem inteligence. Podle vědců dědíme zhruba polovinu „inteligence“, zbytek dodává prostředí a výchova. Podle práce vědců z University of Washington je zásadní pro vývoj některých částí mozku emocionální vztah matky a jejího novorozence.
Otcové, netrapme se. Pokud má zhruba poloviční vliv na budoucnost dítěte prostředí a výchova, stále můžeme být sakra důležitou součástí úspěchu našich potomků. A to za trochu námahy stojí.
Text: Topi Pigula