Jedna atomová bomba každou vteřinu – tolik nadbytečné energie zachycují oceány posledních 150 let
Světové oceány se ohřívají mnohem rychleji, než se dosud předpokládalo. Bude z toho pěkná mela.
Ohřívající se oceány mají v důsledku teplotní expanze stále větší objem, což podle nových poznatků způsobí, že jejich hladina v důsledku tajících ledovců do konce století stoupne o 30 centimetrů. Teplejší oceány zároveň způsobují ničivější bouře, hurikány a extrémní přívalové deště.
Nápravy se nedožijí ani naši potomci
Oceány zadržují teplo tak účinně, že jejich případné ochlazení by trvalo desítky let – a to dokonce i v případě, že bychom dokázali okamžitě zastavit emise skleníkových plynů.
Studie publikovaná v časopise Science zjistila, že se oteplování oceánů zrychluje a že odpovídá předpovědím vyplývajícím z klimatických modelů, podle nichž růst globální teploty povede k extrémním výkyvům počasí.
Podle této studie byl rok 2018 čtvrtým nejteplejším v historii měření globální teploty, ale bude nejspíš rekordním z hlediska teploty oceánů – stejně jako tomu bylo v letech 2016 a 2017. Světové oceány totiž absorbují devět desetin nadbytečné energie zachycené v atmosféře díky skleníkovým plynům.
Oceány jako obří akumulátory energie
Vliv oceánů na celosvětové klima byl dlouho přehlížen hlavně díky chybějícím údajům a obtížím spojeným se výzkumem oceánského prostředí. Teprve v posledních letech vědecké týmy objasnily význam světových oceánů, jejichž kapacita jako úložiště energie se zdá být už vyčerpána.
Vědci odhadují, že teplo zachycené světovými oceány za posledních 150 let odpovídá tisícinásobku roční spotřeby energie celého lidstva. Je to jako kdyby v posledních 150 letech oceány každou vteřinu absorbovaly energii jedné atomové bomby.