Jediný černý plameňák světa je temná záhada i pro biology
Kde se vzal černý plameňák?
Černý plameňák je ještě vzácnější než legendární černý tulipán. V průběhu celých dějin byl doposud zaznamenán jediný případ tohoto tvora – a teď byl spatřen druhý.
Poprvé byl černý plameňák pozorován roku 2013 v Izraeli, ale pouze jedenkrát. A teď, před pouhými několika týdny, byl další černý plameňák viděn na Kypru. Podle některých biologů by to dokonce mohl být ten stejný exemplář.
Plameňáci totiž mohou žít až 80 let a jsou schopní velmi dlouhých migrací; vzdálenost mezi Izraelem a Kyprem je pro ně relativně snadno překonatelná.
Je jediný na světě? Odpověď na tuto otázku není snadná. Vědci doposud žádného nepozorovali, ani se žádný plameňák s černým peřím nenarodil v zoologické zahradě. Ale plameňáků je na světě hodně – podle posledních odborných odhadů asi 5–6 milionů. Je možné, že se mezi nimi skrývají i další, ale důkaz chybí.
Co je na něm tak zvláštního?
Klasicky jsou plameňáci růžoví; rodí se sice bílo-šedí, ale ve věku kolem dvou let se jim vlivem potravy barva peří mění na růžovou. Plameňáci totiž přijímají velké množství potravy s vysokou koncentrací karotenu – a ten, jak všichni ze školy víme, je červený.
Jedinečný plameňák je podle biologů zjevně melanistou. Melanismus je porucha, při níž zvířata produkují nadměrné množství melaninu neboli černého barviva. Tato porucha se vyskytuje u nejrůznějších druhů zvířat, u těch světlejších je méně častá.
Důkazy však vědci nemají, plameňáka zatím nikdo neodchytil – a naštěstí se o to ani nepokusil...
Černý a bílý...
A už letí...