Jaká lidská emoce je nejsilnější? Neuhodnete!
Láska? Nenávist? Na ty zapomeňte – podle měření existuje emoce, která je svou silou bez problémů překoná.
Psychologové Marte Osten a Kain Jonas studovali sílu lidských emocí pomocí nejmodernějších elektroencefalografů. Porovnávali jednotlivé emocionální reakce mezi sebou podle jejich síly. Nebudeme vás dlouho napínat: jako nejsilnější emoce se projevilo ponížení.
Jde o první empirický důkaz o tom, jakou sílu má tato nepříliš často zmiňovaná emoce. Vědci se tomuto tématu věnovali ve dvou studiích: v první srovnávali ponížení se silou jiných emoci – konkrétně s hněvem a štěstím. V druhé práci pak ověřovali, jestli nejsou silnější vztek a stud. V obou případech lidé emoce přímo neprožívali, ale jen si představovali, že je prožívají – reakce mozku je však velice podobná…
Oba experimenty byly sledované pomocí elektroencefalografů, tedy přístrojů, které monitorují mozkové vlny. Vědci měřili, jak silnou odezvu tyto emoce v různých částech mozku vyvolávají. Ukázalo se, že největší výkyvy způsobilo ze všech sledovaných emocí právě ponížení.
Co to znamená? Ze všech emocí ponížení vyvolává nejsilnější reakce a nutí lidský mozek k největší odezvě. Podle psychologů v nás tedy ponížení zanechává nejhlubší otisk a tím ovlivňuje nejen individuální, ale také skupinové chování. Silnější mozková aktivita znamená, že se příčinou i důsledky ponížení víc zabýváme.
A poslední zásadní otázka: proč je právě ponížení tak zásadní emocí? Tak to vědci zatím neví… Dokonce i připouštějí, že by to mohlo být tím, že ponížení je relativně nová emoce, kterou náš mozek moc neumí zpracovávat, a tak jí věnuje více své kapacity. Jiná možnost, o které vědci uvažují, je, že ponížení vedlo ve starších dobách ke ztrátě sociálního postavení, a tak se historicky lidský mozek naučil brát tuto emoci opravdu jako zásadní problém…