Jak se rodí krokodýli? V Česku takhle:
Česká republika má další zajímavý chovatelský úspěch. Tentokrát krokodýlí...
Krokodýl siamský je chován v několika evropských zoologických zahradách, zatím však na tento druh nebyl v rámci EAZa vyhlášen záchranný program. Krokodýl siamský byl rozmnožen zatím jen v zoo v Curychu, v Basileji a v Krokodýlí zoo Protivín.
V Protivíně se pár pocházející z genetických rezerv pro tento druh z Thajska, farmy Utairach, rozmnožuje od roku 2007 a do září 2014 zde bylo odchováno 36 jedinců. O tom, že v Protivíně mají tito krokodýli ideální podmínky, svědčí fakt, že samice klade vejce dvakrát do roka místo obvyklé jedné snůšky za rok až dva.
Podívejte se, jak to vypadalo:
Letošní první snůška byla předána pracovníkům Univerzity Karlovy v Praze k vědeckému výzkumu, druhá snůška byla ponechána v teráriu krokodýlů k ověření konstrukce terária a zootechniky chovu těchto a dalších druhů krokodýlů chovaných v protivínské zoo. Mladí krokodýlové siamští se vylíhli dne 4. 9. odpoledne za aktivní pomoci samice, která hnízdo po ozvech malých krokodýlů ve vejcích rozhrabala a vejce postupně v tlamě odnášela do vody v bazénu, kde mláděti pomohla otevřít skořápku a pak jej chránila před dorážejícím samcem.
Tím bylo doloženo, že v protivínské zoo jsou pro krokodýly vytvořeny podmínky natolik blízké přírodním, že životní cykly a projevy chovaných krokodýlů zde probíhají stejně jako v přírodě. Tento přirozený odchov krokodýlů siamských přímo v teráriu zoo ( tj. od páření, kladení vajec, jejich inkubace a líhnutí za pomoci samice) je první doložený v Evropě.
Krokodýl siamský (Crocodylus siamensis) je středně velký druh krokodýla (maximální velikost u samců je až 3,8 metrů, obvykle jsou do 3,5 metrů dlouzí), který obývá sladkovodní pralesní biotopy jihovýchodní Asie (Vietnam, Thajsko, Kambodža, Laos, Malajsie a ostrovy Borneo a Jáva). Ve své domovině je díky úbytku biotopů považován za kriticky ohroženého, podle odhadů z roku 2011, které prováděli pracovníci Crocodile Specialist Group SSC IUCN, žije ve volné přírodě maximálně jeden tisíc jedinců. Bohužel v důsledku stavby vodních děl v Kambodži se očekává další pokles počtu jedinců v přírodní populaci