Islandská sopka Fagradalsfjall chrlí lávu. Lidé z okolí se na ni jezdí dívat
Lidé k probuzené sopce Fagradalsfjall jezdí na výlety, islandské úřady se je od toho ale snaží odradit.
Islandská sopka Fagradalsfjall ležící 32 kilometrů od Reykjavíku se probudila k životu a poprvé v novodobé historii začala chrlit lávu. Láva na povrch vytéká asi 700 metrů dlouhou trhlinou, její součástí je i několik lávových fontán. Erupce nepředstavuje žádné větší nebezpečí, policie nicméně vyzvala asi 2 000 obyvatel okolních vesnic, aby neotvírali okna a raději zůstali doma.
Fagradalsfjall je sopka typu thuya, což znamená, že se vytvořila erupcí pod ledovým příkrovem během poslední doby ledové. Takto vzniklé sopky nemají typický kuželovitý tvar, jako známe třeba u Stromboli nebo Vesuvu, ale připomínají stolové hory. Jejich tvar v podstatě odpovídá prostoru, který si v ledovci roztavená láva vydobyla.
Erupci sopky, která naposledy vybuchla před přibližně 800 lety, odborníci očekávali již delší dobu. Jejímu probuzení 19. března 2021 předcházelo více než 50 000 různě silných zemětřesení, která na Islandu zaznamenali od začátku roku 2021.
Sopka Fagradalsfjall 1 Zdroj: Getty Images
Sopečná turistika
Sopečná aktivita hory Fagradalsfjall přilákala nadšence z nedalekého Reykjavíku, pro mnohé z nich to byla zcela ojedinělá příležitost vidět zblízka vytékající žhavou lávu. K sopce se dá dojít středně náročným terénem, nejbližší silnice je vzdálená 2,5 km. Úřady ale před sopečnou turistikou varují – součástí erupce jsou i výrony sopečných plynů, které mohou mít negativní vliv na zdraví člověka.
Poslední velká sopečná erupce postihla Island v dubnu roce 2010, kdy vybuchla sopka Eyjafjallajökull. Mohutný oblak sopečného popela a dýmu vedl ve dnech 15. až 17. dubna 2010 ke zrušení tisíců leteckých spojení nad Evropou.