15. března 2019 09:00

Indonéská vláda schválila čínský projekt, který má vyhubit orangutany

Když se staví přehrada, musejí orangutani z cesty. Peníze až v první řadě.

Nový druh orangutana – Pongo tapanuliensis

Objevení nového druhu lidoopa je vždycky velkou vědeckou senzací. Zároveň je ale jasné, že pokud tak velký druh primáta unikal vědeckému musí být na malém území a navíc v malých počtech. V časopise Current Biology byl před časem zveřejněn popis nového druhu ryšavého orangutana, který se od svých nejbližších orangutanních bratránků liší mimo jiné poněkud jiným tvarem lebky.

Nový druh orangutana Pongo tapanuliensis je jeden ze tří druhů dnes žijících orangutanů. Jeho domovinou je Indonésie, konkrétně Jižní Tapanuli na ostrově Sumatra. Biologové už delší dobu tušili, že kromě orangutana bornejského (Pongo pygmaeus) a sumaterského (P. abelii) bude existovat ještě jeden druh. Už v roce 2013 byla totiž nalezena kostra, která nepatřila ani jednomu z výše uvedených druhů. Jako samostatný druh byl popsán až v roce 2017. Primatologové, tedy vědci „přes opice“ odhadují, že nového druhu je pouhých 800 jedinců, což znamená, že druh je na hranici přežití. Světový svaz ochrany přírody jej ve své Červené knize vede jako druh kriticky ohrožený. Další stupeň už znamená, že je v divočině vyhubený a živí jedinci se nacházejí jen v lidských chovech.

Sinohydro v Batangu

Sinohydro je čínská státní firma podílející se mimo jiné na stavbě přehrad a vodních elektráren. A právě tato firma dostala od indonéské vlády úkol postavit přehradu v místech, kde žijí orangutani, které věda popsala před necelými dvěma lety. V praxi to znamená, že se zásadním způsobem zvýší riziko vyhubení druhu. Důvodů je podle vědců hned několik. Populace bude přehradou rozdělena, takže se zvýší uniformita genetického toku a zároveň zmenší pravděpodobnost získání partnera k rozmnožení. Zároveň zkušenosti ukazují, že spolu se stavaři se v oblasti zintenzivní nelegální lov. Vláda sice po objevu tvrdila, jak bude ochrana tohoto tvora v centru jejího zájmu, ale jak ukazuje povolení schválení stavby, šlo víceméně je o plané řeči. Navíc tak vláda porušuje zákony vlastní země, neboť ochrana orangutanů je z hlediska zákona prioritou, protože orangutani patří mezi chráněné druhy a poškozování jejich životního prostředí vedoucí ke zhoršení životních podmínek je zakázáno. Představa, že by stavba přírody nenarušila přírodu v místech, kde je (bohužel) koncentrace orangutanů největší, je absurdní. Orangutani se sice stali jakýmsi symbolem devastace přírody skrz čínskou firmu, ale zdaleka nejsou jedinými tvory, jichž se stavba a ruch kolem ní dotkne. V oblasti se vyskytují tygři (jedno z ikonických zvířat čínské medicíny) a další druhy opic.

Text: Topi Pigula

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom