Desetinohý mutant ovládá naši planetu
Špatný hororový příběh, kde hlavní záporák je rak.
Raci bez samců
Zmutovaný desetinohý tvor schopný rozmnožovat se asexuálně uprchne z německé laboratoře a započne světovou invazi. Po pouhých dvaceti letech se rozmnoží po Evropě a Asii, svými klony ovládne a poškodí celé ekosystémy.
Jenže tohle není žádná laciná historka, tohle je pravda. Celý příběh začal roku 1995 a tím tvorem je malý sladkovodní rak mramorovaný. Nový výzkum jejího genomu prozradil, jak je možné, že se mu podařilo tak rychle rozmnožit a ovládat stále další a nová životní prostředí. Pro vědce je jeho šíření podobné rakovině. “V mnoha ohledech je invazivní šíření tohoto raka shodné s rakovinou, která se vlastně také šíří asexuálně a na úkor svého hostitele", uvedl Jean-François Flot, evoluční genetik ze Svobodné univerzity v Bruselu.
Klonové války začaly
Tento tvor se rozmnožuje asexuálně, to znamená, že ke vzniku nového jedince druh nepotřebuje samce. Všechny jsou samice, které kladou vajíčka, z nichž se líhnou jejich vlastní klony. K oplodnění vajíčka nepotřebují spermie samce. A, jak ukazuje nový výzkum, všechny jsou klony jediné samičky, která před necelým čtvrtstoletím uprchla z jednoho německého výzkumného ústavu. Tam vlastně vznikla, nejspíš mutací raků dovezených z Floridy. Od té doby se úspěšně množí – nevadí mu téměř nic a dokáže se přizpůsobit prakticky všemu. “Žerou všechno, od shnilého listí, přes jikry a šneky, až po malé rybky nebo hmyz,” popsal Frank Lyko, německý genetik, který se jejich výzkumu dlouhodobě věnuje. Podle něj i dalších expertů se jedná o závažnou hrozbu světovým ekosystémům – a zatím si nedokážou představit, jako ji zastavit. Naposledy ho vysledoval na Madagaskar, kde se úspěšně uchytil a nyní tam ohrožuje existenci sedmi tamních druhů raků.
Zakázaný rak
Evropská unie ho už zakázala, nesmí se s ním obchodovat, nesmí se prodávat ani ho nesmí nikdo chovat – riziko je opravdu příliš vysoké. A současně je velmi složité raka mramorovaného zkoumat. Když se vědci pokusili popsat jeho DNA, ukázalo se, že má 3,5 miliard bází, je tedy delší než lidský genom. Výzkum především německých genetiků ale genom raka úspěšně přečetl, takže vědci nejen určili jeho původ, ale současně jsou schopni lépe studovat jeho vlastnosti a schopnosti.
Až donedávna si vědci mysleli, že České republice jejich invaze příliš nehrozí, máme totiž příliš chladné zimy. Jenže před třemi roky se ukázalo, že mutant se u nás šířit může. “O tom, že jsou tyto obavy oprávněné, svědčí první dva nálezy tohoto raka na území ČR (publikováno v roce 2016 v odborném časopise Biologia). Minimálně jedna populace úspěšně přezimovala, u obou pak byly zjištěny známky reprodukce, a proto je důvodné považovat je za etablované. Jedna lokalita se nachází v Praze a tvoří ji soustava parkových jezírek a vodotečí. Druhá je v severních Čechách a jedná se o umělou nádrž na výsypce poblíž města Bílina. Raky na obě lokality vypustili s největší pravděpodobností místní akvaristé,” píše se v časopise Fórum ochrany přírody. Text: MK