Aligátoři a krokodýli versus člověk. Jak moc jsou nebezpeční?
Aligátoři a krokodýli mají na svědomí více útoků na člověka, než všechny druhy žraloků dohromady.
Aligátoři tu byli dříve
Existují nemalé prostory obývané člověkem, na které si dělají nárok aligátoři a krokodýli. Nemusí se jednat jen o jihoamerickou divočinu, kde se s těmito plazy střetávají domorodé indiánské kmeny, ale i například o relativně hustě osídlené části americké Floridy. Ekosystémy obývané lidmi a aligátory se protínají, a faktem zůstává, že je to člověk, kdo se snaží obsadit přírodní niku, která byla dříve plazím domovem. Navíc člověk vzhledem ke své relativní neobratnosti a vhodné velikosti může aligátorům připadat jako zajímavý úlovek, přičemž věk nerozhoduje.
Smrt ve dvou letech i devadesáti
Zemřít v devadesáti letech vypadá jako smrt v požehnaném věku. Jen nesmíte mít v úmrtním listu napsáno, že smrt nastala díky vícenásobným ostrým poraněním, jež je v souladu s tím, jaké dokáže způsobit aligátor. Jednalo se o Bonnie Walkerovou, seniorku, kterou aligátor napadl nedaleko „domova důchodců“ (Senior Living Centre) v Charlestonu v Jižní Karolíně. Jiná tragédie se odehrála v Disney's Grand Floridian Resort & Spa v Bay Lake nedaleko Orlanda na Floridě. Aligátor stáhl pod vodu dvouleté dítě a přesto, že se ho jeho otec pokusil zachránit, tragédii zabránit nedokázal.
Byl totiž podle některých zdrojů napaden druhým z aligátor. Tělo bylo nakonec nalezeno neporušené, ale mrtvé, smrt nastala utonutím. U krokodýlů na Floridě statistika útoků ukazuje na vzrůstající četnost, což znamená, že se tamní krokodýlí populaci daří a zároveň lidé čím dál více pronikají do jejich teritoria. Kolik tedy lidí zemřelo v důsledku setkání s aligátorem či krokodýlem? Souhrn obětí z let 1945 – 2005 vdává 25 obětí. Mohlo by jich být mnohem méně, neboť mezi čtyřmi nejčastějšími činnostmi, které oběti dělaly, byl i pokus krokodýla chytit. Faktem zůstává, že aligátoři, kteří jsou mírnější povahy než krokodýli, útočí na lidi zejména z důvodů nasycení.
Krokodýl americký v kaňonu Sumidero Zdroj: Topi Pigula
Poprava krokodýlem
Existuje místo, kde si lidé navykli krokodýli na lidské maso. Tím místem je vesnice Sešeke, kde předhození krokodýlům byl zdejší způsob popravy vězňů, jenže i když byl tento způsob trestu smrti 1870 zrušen, krokodýli pořád považovali lidskou krmi za přirozenou a není divu, že zde docházelo k útokům krokodýlů na lidi častěji, než jinde.
Gaviál indický Zdroj: Topi Pigula
Krokodýl mořský
Krokodýl mořský (Crocodylus porosus) dosahující v dospělosti délky i přes šest metrů, je největším z dnes žijících druhů krokodýlů, a jak název napovídá, nevyhýbá se mořské vodě. V létech 1971 – 2004 došlo v Austrálii k 62 nevyprovokovaným útokům tohoto plaza na lidi, přičemž 17%ˇz nich skončilo smrtí. Smrtí člověka, nikoliv smrtí krokodýla. Všechny útoky proběhly ve vodě, což znamená, že lidé buď přímo plavali nebo se alespoň brodili. Jeden z případů se odehrál v místech, kde ústil odpad z masokombinátu. To střízlivý, nebo alespoň logicky myslící člověk neudělá. Statistika smrtelných útoků naznačuje, že vzhledem k délce krokodýla převyšující 4 metry, šlo většinou o samce. Krokodýli se dokonce naučili používat nástroje., Text: Topi Pigula