10 druhů zvířat, která do 10ti let vyhynou
Smutný seznam, který byste měli vidět. Šance na záchranu těchto druhů je zcela minimální…
Tihle tvorové jsou ti nejohroženější z ohrožených. Jejich šance, že by ve volné přírodě přírodě přežili dalších 10 let, jsou prakticky nulové. Je nám to sice moc líto, ale musíme být realističtí: tahle zvířata jsme už vlastně vyhubili.
Jejich úbytek totiž spojuje jeden jediný společný jmenovatel: člověk a jeho ničivý vliv na přírodu. Likvidujeme přírodu a přirozené životní prostředí všech těchto tvorů – a teď vidíme následky…
Rys iberský: Posledních asi 200 kusů této nádherné šelmy žije už jen ve dvou izolovaných populacích v oblastech Doñana a Sierra Morena ve Španělsku. To znamená velký problém, protože se pak kříží mezi sebou příbuzní jedinci – a kvalita populace pak klesá. Jedinou naději momentálně představuje vypouštění rysů narozených v zoo do přírody; a to se zatím povedlo jen jednou…
Želva angonoka: Tato na Madagaskaru žijící želva s vysoce klenutým krunýřem je nejohroženějším druhem želvy na Zemi. Pesimistické odhady uvádějí, že už žije jen 400 jedinců… Přestože se vesničané snaží tyto želvy chránit (věří, že je ochraňují před nemocemi), jsou jejich populace likvidovány prasaty a dalšími invazivními druhy…
Nosorožec sumaterský: Tragické je, že ani nejde o nejohroženější druh nosorožce – tím je nosorožec dvourohý. Ale i to stačí na riziko, že do 10 už tady tento druh nebude – a my tak přijdeme o dva ze šesti druhů nosorožců… Hodně se loví kvůli rohům využívaným do tradiční čínské medicíny a tak už ve volné přírodě zbývá jen posledních 300 jedinců.
Lemur širokonosý: Jde o takového madagaskarského medvídka pandu. Žere jen listí jediného druhu bambusu, což znamená, že je snadno ohrozitelný. Až do roku 1986 si vědci mysleli, že už vyhubený je, ale pak objevili malou populaci asi o 150 kusech. Dnes z ní žije už jen 60 lemurů – tímto tempem tu do 10 let nebudou vůbec…
Tygr sumaterský: Stejně jako je nosorožec sumaterský nejmenším druhem nosorožce, je tygr sumaterský nejmenším druhem tygra. A také on je na vymření… Díky životu těžko dostupných tropických pralesích se jeho stavy v přírodě dají jen těžko odhadnout, zřejmě se se pohybují mezi 400-500 zvířaty. Rychlé odlesňování a ztráta jeho přirozeného prostředí, společně s pytlačením, způsobují rychlý úbytek tygrů v divočině. V přírodě žije asi jen 300 kusů, v zoologických zahradách asi stejně tolik…
Levhart amurský: Je na tom ze zmiňovaných tvorů asi nejhůř. Ve volné přírodě byste našli už jen maximálně 40 jedinců. Ruské a západní ochranářské skupiny utvořily organizaci s názvem Amur Leopard and Tiger Alliance (ALTA), která se má pokusit levharty a tygry ussurijské, kteří jsou rovněž ohroženi, zachránit. Pět kusů těchto nádherných šelem má i pražsklá zoo a jednu rodinku najdete také v té olomoucké…
Žabka černobřichá: Tady je to trošku složitější. O tomto tvorečkovi totiž skoro nic nevíme – v přírodě byl pozorován pouze dvakrát. Až ro roku 2011 byla považována za vyhynulou, ale potom izraelští vědci jeden exemplář v přírodě viděli. Od listopadu roku 2011 však už přes veškerou snahu nebyla žába znovu spatřena…
Axolotl mexický: Na konci ledna 2014 zveřejnili mexičtí biologové alarmující zprávu: při ročním pátrání po Axolotlech nenarazili ani na jediný kus tohoto pozoruhodného tvora. Při posledním pokusu, který byl úspěšný, se roku 2008 podařilo napočítat 100 posledních exemplářů… Zřejmě se z axolotla stane jen akvarijní tvor.
Kožnatka Swinhoeova: Nádherná obrovská želva žijící v Číně a Vietnamu to už má zřejmě také za sebou. Měří přes 100 centimetrů a nejmasivnější exemplář vážil 200 kilogramů. Jenže se ví o posledních 4 kusech této želvy – až zemřou, zapíše se kožnatka do stále se rozšiřujícího seznamu vyhynulých zvířat.
Delfínovec čínský: Naposledy byl ve volné přírodě viděn roku 2007. Tento sladkovodní kytovec žil pouze v řece Jang-c'-ťiang a v jezeře Tung-tching-chu v Číně. Nedokázal dostatečně rychle zareagovat na rychlé proměny této země a stále většího znečištění svého biotopu…
Podívejte se ještě na video, které problém shrnuje: