Češi provozují unikátní Beechcraft z roku 1942 – letoun pro bombometčíky a rizikové země
Starosti se zprovozněním osm desítek let starého letadla si můžete užívat v dokumentu V kokpitu.
Unikátní dvoumotorový letoun Beechcraft C-45H z roku 1942, který v letech 1952–57 používalo americké Velitelství strategického letectva (SAC) k přepravě VIP osob, parkuje v pražských Letňanech. Stroj byl po roce 2006 v Irsku už osm let mimo provoz a nikdo netušil, zda se ho podaří zprovoznit.
Život mu vrátili mechanici z Aircraft Restoration Company (ARC), jedné z nejlepších leteckých restaurátorských dílen na světě se sídlem v britském Duxfordu. Nejprve si dva dny se strojem hráli a pak s ním dokázali na výjimku přeletět do Duxfordu. Zde se po půlroce podařilo uvést letoun do plného provozu a od roku 2014 létá v České republice. Osudy unikátního stroje sledujte v dokumentu V kokpitu na Prima ZOOM.
Posádka musí před každou sezonou letoun připravit k provozu. Hvězdicový motor je pro všechny letce srdeční záležitost, ale vyžaduje také určitou péči. Na první protáčení motorů po půlroční odstávce se můžete podívat v následujícím videu:
Stroj pro bombometčíky a rizikové země
Beechcraft C-45H je vojenskou verzí Beechcraft Model 18 Twin Beech. Ten je nejdéle vyráběným dvoumotorovým letadlem s pístovými motory na světě – první stroj vzlétl v továrně ve Wichitě (Kansas) 15. ledna 1937 a poslední tři kusy byly dodány v listopadu 1969. Celkem se vyrobilo téměř 9000 kusů ve 32 různých verzích a historicky šlo o třetí nejrozšířenější dopravní letadlo na světě po Antonov An-2 a Douglas DC-3 Dakota.
Model 18 byl původně zamýšlen jako 6-8místný dopravní letoun určený k přepravě cestujících mezi letišti, které neobsluhovaly velké letecké společnosti. Za druhé světové války pak vzniklo několik vojenských verzí určených k fotografickému průzkumu a výcviku posádek bombardérů. Odhadem až 90 procent amerických navigátorů a bombometčíků létalo nejprve právě s některou z variant Beechcraft Model 18 Twin Beech.
V civilním provozu se po válce Beechcraft 18 prosadil hlavně u malých aerolinek létajících do exotických a ne vždy bezpečných zemí Latinské Ameriky a Afriky. Letadlo zvládlo lety dlouhé i šest hodin, což už byl slušný výkon. Dnes létá po celém světě jen několik desítek těchto strojů.
Technická data letounu Beechcraft Model 18 Twin Beech
Motory: dva Pratt & Whitney R-985AN-14B o výkonu 450 koní
Rozpětí: 15,14 m
Délka : 10,7 m
Maximální vzletová hmotnost: 4490 kg
Nejvyšší rychlost: 354 km/hod
Dolet: 2460 km
Na detaily ze života desítky let starého unikátního letounu Beechcraft C-45H se podívejte v dokumentu V kokpitu na Prima ZOOM.
(mih)