Island se magmatu nebojí. Chce ho v podzemí navrtat
Island je pro milovníky alternativních zdrojů energie zemí zaslíbenou. To, co u nás považujeme za alternativní, tam je normální. Až na to, že jdou do extrému. Žhavého extrému.
„Island je už dneska jednou ze zemí, které vypouštějí nejméně oxidu uhličitého na světě. 70 procent spotřeby elektřiny pokryjí z vodních elektráren a geotermální energie se postará o ten zbytek. Islanďané si dokonce pohrávají s představou, že budou posílat svou obnovitelnou elektřinu podmořským kabelem do Velké Británie,“ píše se ve článku Na Islandu vrtají nejžhavější díru na světě na serveru osel.cz, který se zaměřuje na popularizaci vědy.
Island ležící na tzv. horké skvrně a s desítkami činných sopek má ideální možnosti k výrobě geotermální energie. K čemu nadbytek energie Islanďané využívají? Například k pěstování banánů – není problém pod polárním kruhem vyhřívat skleníky na tropickou teplotu. Nebo k výrobě hliníku. Vzhledem k tomu, že vydobytí hliníku z rudy vyžaduje extrémní množství energie (elektřiny), tak není divu, že Island je největším výrobcem tohoto kovu na světě. Jenže Islanďané míří dál. Tedy vlastně hlouběji. Čím hlouběji, tím tepleji a k magmatu je to na Islandu poměrně blízko.
Islandský pokus vyústil v rekord
Ve vrtání do horkých hlubin mají Islanďané bohaté zkušenosti. Cílem je provrtat se vrstvami staré lávy (na ničem jiném Island v podstatě neleží) do teplých, tedy vlastně hodně horkých, vrstev. V roce 2009 při jednom z vrtů do několikakilometrové hloubky došlo k nečekanému překvapení a zničení vrtného zařízení. Vrtná hlavice tehdy zajela do kapsy žhavého magmatu. Tam kde jiní vidí zkázu, vidí Islanďan příležitost. Zatímco při stejné nehodě na Havaji byl vrt uzavřen, tady se pustili do pokusu. „Průběh vrtu byl změněn tak, aby vedl místech, kde teplota dosahovala jen 400 až 500 °C, pak byl vyztužen a na chvíli "zazátkován", aby se v něm mohla vytvořit dostatečná teplota. Když ho odborníci znovu otevřeli, tryskala z něj po dobu několika měsíců pára, a to pro energetiky pára velmi zajímavá. Dosahovala teplot až kolem 450 °C, což je v oboru geotermální energie s velkým náskokem světový rekord. Aby ne, šlo o první projekt, který přímo využíval tepelné energie magmatu,“ napsal Technet.cz.
Iceland Deep Drilling Project
Hlubokými vrty se chtějí vědci a energetici v projektu Iceland Deep Drilling Project dostat do hloubky 5 km. Co je tam čeká? Teplota 1000 stupoňů Celsia, tlak 200 atmosfér a možnost vytvořit ve vrtu superkritickou vodu, tj. takovou, jejíž teplota a tlak přesahují kritické body (374 °C a 22,05 Mpa). Ta obsahuje obrovské množství energie a i přes relativně dlouhou cestu k povrchu nestihne příliš vychladnout.
Vrt je pojmenován Thor, což je v severském panteonu bůh hromu, deště, nebe a plodnosti země. Je strážcem a vykonavatelem spravedlnosti. Ochraňuje kováře, mořeplavce a rybáře, rolníky. Vzhledem k tomu, že jde o vrt do magmatu, tak kováři nejsou zcela od věci. Je vidět, že Islanďané se v rámci své „zelené“ energetiky nebojí nevyzkoušených cest.
Text: Topi Pigula