15. listopadu 2016 06:00

VIDEO: V roce 1939 zachránila Hitlera změna počasí. Chybělo 11 minut a bomba v mnichovské pivnici změnila dějiny

Proč byli všichni atentátníci útočící na vůdce nacistů neúspěšní, uvidíte v dokumentu Zabijte Hitlera! na Primě PLAY.

O zabití Hitlera se v Německu nesnažili jen důstojníci a aristokraté jako třeba hrabě von Stauffenberg. Růžky vystrčila i „dělnická třída“, jejímž zástupcem v řadách neúspěšných atentátníků byl tesař Johann Georg Elser. Jeho bomba měla vůdce nacistů zabít v listopadu 1939 v mnichovské pivnici, Hitler měl ale jako obvykle štěstí – kvůli zhoršení počasí a nutnosti vyměnit letadlo za vlak zkrátil svůj projev na polovinu a ze sálu odešel 11 minut před explozí. Na okolnosti neúspěšných pokusů odstranit nacistického diktátora se podívejte v dokumentu Zabijte Hitlera! na Primě PLAY.

Místem útoku bude pivovar

Od roku 1933 a převzetí moci Adolfem Hitlerem bylo provedeno více než 30 pokusů ho odstranit. Jenže vůdce Třetí říše měl pokaždé neuvěřitelné štěstí a nejinak tomu bylo i 8. listopadu 1939 v Mnichově. Hitler měl za sebou úspěšný útok proti Polsku a v Měšťanském pivovaru si v baště NSDAP chtěl jako každý rok připomenout výročí neúspěšného „pivního puče“ z roku 1923.

Na stejnou událost se připravoval i Johann Georg Elser, ale ze zcela jiného důvodu. Chtěl Hitlera zabít, aby podle jeho vlastních slov už nemohla být prolita žádná další krev. Na rozdíl od jiných atentátníků připravoval Elser útok zcela sám a nikomu o něm neřekl. Kvalifikovaný dělník sympatizující s komunisty si svůj plán promyslel už rok před atentátem, tedy v listopadu 1938. Vměstnal se při Hitlerově projevu do sálu Měšťanského pivovaru a získal jasnou představu, kde bude příště Hitler stát i jak dlouho bude mluvit.

Elser se nechal dočasně zaměstnat v kamenolomu, kde si postupně opatřil střelný prach, rozbušky a roznětky potřebné k sestrojení časované bomby složené ze dvou pendlovek, čtyř budíků a výbušniny. Bombu chtěl umístit do maskované dutiny ve sloupu, u kterého měl Hitler pronést svůj projev. Po tři měsíce se Elser nechal každý den po zavírací době zavřít v prázdné pivnici, kde až do osmi hodin ráno kutal otvor pro svou bombu. Nálož měla spustit 8. listopadu ve 21.20, přibližně v polovině Hitlerova projevu.

Den, kdy měl zemřít Hitler

Večer 8. listopadu nastoupil Hitler v Berlíně do svého osobního letadla. Byl jedním z prvních politiků, kteří dávali přednost letadlu před vlakem – týž den tak mohl vystoupit na několika shromážděních. Nebylo ještě ani 20 hodin, když vůdce vešel do zcela plného sálu v mnichovském pivovaru. Ve 20.08 vystoupil na tribunu, ale jeho projev překvapivě skončil už ve 20.58. Ve 21.09 Hitler opustil sál – pouhých 11 minut před tím, než Elserova bomba explodovala.

Za kvapný ústup vůdce ze scény mohl Hitlerův pilot Hans Bauer, který ho upozornil, že by se kvůli předpovědi počasí měl vrátit do Berlína vlakem. Hitler zkrátil projev na polovinu, což mu zachránilo život.

Bomba vybuchla přesně podle plánu a místnost silně poškodila. Osm lidí zemřelo a 63 jich bylo zraněno, ale Hitler už byl na cestě do Berlína. Vyšetřování začalo prakticky okamžitě, od 22.00 téhož večera. Kriminalisté našli zbytky ručně vyrobené bomby včetně pozůstatků pendlovek. Už následujícího dne byl Johann Georg Elser zatčen při pokusu o přechod švýcarských hranic nedaleko Kostnice. V noci 12. listopadu ho obersturmbannführer SS Franz Huber mučením donutil, aby se přiznal. Elser nicméně dále tvrdil, že pracoval sám.

Stojí za tím Britové a Beneš

Pro nacistickou moc bylo nemyslitelné, aby jediný člověk, dokonce „z lidu“, byl tak blízko úspěchu. Proto se na jeho případ uměle naroubovalo zadržení dvou britských důstojníků v severním Německu. Do následně vykonstruovaného spiknutí měl být údajně zapojen i československý prezident Edvard Beneš, který to ale pochopitelně popřel.

Hitler nechal Elsera prozatím naživu, chtěl ho po válce použít jako korunního svědka proti Britům. Jako „Hitlerův vězeň“ byl Elser přesouván z jednoho koncentračního tábora do druhého, až skončil v Dachau. Zde ho na přímý Hitlerův rozkaz 9. dubna 1945 dva příslušníci SS zastřelili.

Příběhy atentátů na vůdce třetí říše uvidíte v dokumentu Zabijte Hitlera! na Primě PLAY.

(mih)

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom