US Army používá přes 50 let staré granáty. Dočká se konečně nových?
Je to až k nevíře, ale v době bezpilotních dronů, stealth stíhaček i bombardérů a prvních bojových robotů, příslušníci amerických ozbrojených sil stále používají ruční granáty, které pamatují válku ve Vietnamu.
Ruční granáty jsou vedle různých druhů osobních krátkých palných zbraní, útočných pušek a kulometů hlavním nástrojem každého vojáka pro boj na krátkou vzdálenost.
Už mnoho desetiletí se vyrábějí ve dvou hlavních kategoriích – obranné a útočné. Ty první zabíjejí především pomocí velkého množství kovových střepin rozmetaných do okolí výbuchem trhaviny uložené uvnitř těla granátu. Útočné granáty se vyznačují většinou nižší intenzitou výbuchu a omezeným množstvím střepin a působí na protivníka především tlakovou silou vzniklou při vlastní explozi.
Granátová klasika
V současnosti hlavním a nejrozšířenějším typem v amerických ozbrojených silách je univerzální granát M67. Ten vznikl už na konci 60. let a od té doby nebyl ničím novějším nahrazen. Používá se proti živé síle protivníka i proti neobrněné technice, a při iniciaci způsobuje jak tlakovou vlnu, tak také generuje střepinový efekt. Střepiny jsou smrtelné v okruhu 5 m a zranění způsobují ještě 15 m od místa výbuchu. K iniciaci se využívá časovač, který se automaticky aktivuje při vytržení pojistky, výbuch následuje za přibližně 4 až 5 s.
Vedle M67 američtí vojáci požívali i útočný granát Mk3A2. Jeho kořeny sahají ještě hlouběji do minulosti. První verze granátu Mk3 vznikly už na konci 1. světové války a v době zavedení M67 do výzbroje šlo už o archaickou záležitost. V roce 1975 byl navíc Mk3A2 vyřazen bez náhrady, protože, jak se zjistilo, při jeho výrobě se používal zdraví nebezpečný azbest.
Náhradní řešení na obzoru
Co se týče granátů, mají tedy američtí vojáci k dispozici už jen notně letitý nástroj v podobě M67. Proto vzniká jeho náhrada, zatím označovaná jako ET-MP (Enhanced Tactical Multi-Purpose). Nicméně jeho vývoj bude ještě nějaký čas trvat, přestože ministerstvo obrany zadalo požadavky na nový ruční granát v roce 2010. Nyní v laboratořích a na zkušebních polygonech armádního centra pro výzkum, vývoj a strojírenství ARDEC pilně pracují na jeho podobě, a to za nemalé peníze (jen v roce 2017 padlo na vývoj 1,1 milionu dolarů). První exempláře by měli vojáci i mariňáci dostat už v roce 2020.
Jak už označení ET-MP naznačuje, nový granát bude v sobě kombinovat schopnosti útočného i obranného granátu. Bude tedy bezpečnější a univerzálnější než M67 a také ergonomie bude mnohem lepší, nebudou s ním mít problém ani praváci ani leváci. Iniciace výbuchu bude řízena elektronicky, voják tak bude mít možnost daleko přesněji určit čas výbuchu. Časová přesnost se bude měřit na milisekundy, což je výrazný posun od sekund v případě M67.
Elektronické řízení iniciace umožní vojákovi snadno nastavit způsob použití a účinek na cíl. ET-MP tedy bude možné použít jako obranný granát, který výbuchem rozmetá mračno střepin, smrtící a zraňující v okruhu mnoha metrů. Stejně tak však bude moci ET-MP fungovat jako plnohodnotný útočný granát s omezeným střepinovým účinkem ale silnější tlakovou vlnou, které omezí na minimum riziko zranění ve vlastních řadách. Chytrá a miniaturní elektronika si tedy našla cestu i do tak na první pohled nesofistikované zbraně, jakou ruční granát je.
Text: DP