Žulové monumenty a Stalinovy citáty tesané do kamene – objevte SSSR v srdci Berlína
Rusové po sobě v Berlíně nechali obří památník druhé světové války. Ožívá v něm zaniklý Sovětský svaz a pompéznost Stalinova režimu.
Pokud si budete chtít připomenout stalinskou éru, stačí se vypravit do Treptowského parku v Berlíně. A nejlépe 9. května, kdy sem proudí tisíce Rusů s rudými karafiáty v ruce. Monument ve stylu stalinského socialistického realismu vybudovaný v této berlínské čtvrti je největším vojenským památníkem druhé světové války mimo území bývalého Sovětského svazu. Uprostřed moderního Berlína se ve vteřině vrátíte do doby, kdy se Stalinova slova tesala do žuly a nic nebylo dost velké, aby to vystihlo diktátorovu velikost.
Treptow - vlajky
Bitva o Berlín stála životy 80 000 sovětských vojáků – pro srovnání v krvavé karpatsko-dukelské operaci jich padlo asi 20 000. Ještě před tím, než v roce 1949 byla v Sovětským svazem okupované části Německa vytvořena Německá demokratická republika (NDR), stačili Sověti v Berlíně postavit tři pomníky padlým rudoarmějcům. Jeden z nich ale vznikl v takovém spěchu, že se po rozdělení Berlína ocitl v britském – a pro Sověty nedostupném – sektoru. Další dva ve čtvrtích Pankow a Treptow byly odhaleny v roce 1949 těsně před vznikem NDR.
Rudoarmějec s mečem v ruce
Monument v Treptowském parku postavený ve stylu stalinského socialistického realismu je největším sovětským památníkem druhé světové války mimo území bývalého SSSR. Jde o rozlehlou část Treptowského parku, kde zároveň leží 7 000 padlých vojáků Rudé armády.
Kompozice památníku je opravdu velkorysá. Vstupu dominují dvě obří sovětské vlajky vytesané z rudé žuly, za nimiž následuje rozlehlé prostranství lemované 16 kamennými sarkofágy představujícími jednotlivé republiky Sovětského svazu (Karelská SSR byla zrušena v roce 1956, takže v době rozpadu SSSR bylo republik jen 15). Sarkofágy jsou zdobené reliéfy a Stalinovými výroky.
Treptow - oslavy Zdroj: Wikimedia Commons/volné dílo
Uprostřed památníku je nepřehlédnutelná 12 metrů vysoká socha sovětského vojáka stojící na zničené svastice. Voják drží na levé ruce německou holčičku, v druhé třímá meč. Podstavec sochy slouží zároveň jako krypta.
Právě 9. května v Treptowském parku možná s překvapením zjistíte, kolik Rusů vlastně v Berlíně žije. Kromě těch, kteří sem jdou s nezbytným rudým karafiátem v ruce kvůli Dni vítězství, narazíte u památníku na odpůrce prezidenta Vladimira Putina, agitátory za „ruskou“ východní Ukrajinu (anebo proti ní), veterány všech ruských válek, obhájce stalinismu i ruské nacionalisty.