Může počasí za výkyvy nálad a velkou spotřebu antidepresiv? Vědecká studie ukázala, jak je to doopravdy
Kde byste předpokládali více sebevražd? V prosluněném Karibiku, nebo ve Skandinávii, zejména v jeho nejsevernějších oblastech?
Na karibských ostrovech zdaleka není tak vyvinutý „sociální“ standard, občanskou vybaveností počínaje, psychologickými poradnami a zajištěným důchodem konče. A teď si zkuste odpovědět na výše položenou otázku.
Dopadu meteorologických vlivů na lidskou psychiku se věnovali odborníci z Brigham Young University. Jsou tam, kde více svítí slunce lidé více šťastní? Ovlivňuje nás počasí, nebo je podzimní nevrlost dána něčím jiným, než změnou délky slunečního svitu?
Pyramidy v západu Slunce
Přicházejí podzimní deprese
Uklidňující účinky slunečního svitu jsou známy už dlouho. Není náhodou, že v zemích, kde je slunce pomálu, jsou deprese i sklony k sebevraždám a častější. Nelze za tím hledat jen sluneční svit, nicméně jeho množství má nezanedbatelnou úlohu. Ne nadarmo se s podzimním krácením dne u senzitivnějších jedinců objevují „podzimní deprese“.
„Během deštivých nebo zamračených dnů lidé předpokládají, že budou muset trpět většími úzkostmi. Ale my to tak nevidíme. Zaměřili jsme se na slunečního záření, tedy množství slunečního světla, které ve skutečnosti dopadne na zem. Snažili jsme se zohlednit zamračené a deštivé dny, znečištění ovzduší. Nicméně jediná věc, která se ukázala být skutečně významnou, bylo množství času mezi východem a západem slunce. Terapeuti by si měli uvědomit, že v zimních měsících bude po jejich službách skutečně zvýšená poptávka. S klesajícím počtem „slunečních“ hodin, začnou být jejich klienti zvláště citlivé na emocionální úzkosti,“ říká Mark Beecher, profesor a klinický psycholog.
Pokecejte s psychologem a bude s toho studie
Myšlenku na výzkum, který nakonec vyústil v publikování v časopise Journal of Affective Disorders, odstartoval pouhopouhý pohovor s kolegou v autobuse. Profesor fyziky Lawrence Rees probíral dr. Beecherem běžné věci a není divu, že došla řeč i na počasí. Padla otázka, zdali je v této době více psychiatrických pacientů, což zaujalo psychologovu zvědavost. A jelikož měl přístup k záznamům svých pacientů, rozhodl se najít odpověď.
Západ Slunce
Počasí a lidské smutky
Studie se zaměřila na několik základních povětrnostních vlivů, jako je rychlost větru, srážky, délka slunečního svitu atd. Zároveň sledovala počasí přímo v místě, kde „osoby zájmu“ žily. Nejednalo se tedy o studii na nějaké velké části „obecné“ populace, ale šlo o konkrétní lidi a konkrétní místa. A potvrdila to, co všichni tušíme. Počasí má na naše nálady a psychickou pohodu zásadní vliv. Jenže na druhé straně my, lidé moudří (tedy Homo sapiens) bychom si s něčím takovým, jako jsou mračna zakrývající slunce, měli umět poradit. Navíc duševní pohodu nedělá jen počasí, ale i prostředí (včetně pracovního), přátelé, rodina a v neposlední řadě vědomí vlastního já. Já přece nemusím být naštvaný na celý svět jen proto, že začalo pršet.
Let the Sunshine In, nech vejít sluneční svit. Tak znějí poslední slova stejnojmenné písně proslaveného muzikálu Vlasy. Nevyškolený mladík, který se jen na chvíli vyměnil s přítelem a „zastoupil“ ho v kasárnách, aby kamarád voják mohl strávit pár chvil se svou milou, je odvelen do víru vietnamské války. Horší stres si asi málokdo dokáže představit. V této chvíli by pouhopouhý sluneční svit nepomohl.
Text: Topi Pigula