Poznáte agresora podle chůze? Jde to
Rozhlédněte se kolem sebe, ať víte, komu se vyhnout.
Každý den na ulici potkáváme stovky neznámých lidí. Někteří kolem nás projdou bez povšimnutí, jiní nás zaujmou svým vzhledem, někteří svojí chůzí. Vysoká blondýna na podpatcích, která si sebevědomě vykračuje ulicí, unikne pozornosti málokomu. Cítíme-li se dobře, chodíme více narovnaní a s hlavou vztyčenou. Cítíme-li se naopak mizerně, chodíme více shrbení s hlavou svěšenou. Vědci z University of Portsmouth ve Velké Británii si ale nedávno položili otázku, zda je způsob chůze spojený s agresivními projevy člověka. A došli k jasné odpovědi!
Počítačová animace jako detektor agrese
Výzkumníci z katedry psychologie zkoumali chůzi a osobnost 29 jedinců. Nejdříve je nechali projít se po běžícím páse a jejich chůzi zaznamenávali pomocí technologie zachycení pohybu. Pomocí této technologie, která je veskrze využívána k oživování modelů digitálních postav a 3D počítačové animaci, analyzovali pohyby hrudníku a pánve spolu s přirozenou rychlostí chůze účastníků. Posléze byl účastníkům studie předložen dotazník, který měřil úroveň jejich agrese. Vědci k měření agresivity použili standardní dotazník nazývaný „Velká pětka“, který posuzuje následujících pět osobnostních vlastností: otevřenost, svědomitost, extroverzi, přívětivost a neurózu. Tyto jednotlivé ukazatele pak společně mapují, jak se lidé chovají a jakým způsobem myslí a cítí.
Pozor na jedince, kteří se při chůzi příliš kroutí!
Výsledky výzkumu publikované v časopise Journal of Nonverbal Behaviour byly jednoznačné – lidé s větší mírou agresivity mají při chůzi výrazné pohyby horní i dolní části těla. „Při chůzi se tělo přirozeně otáčí jen trochu. Vykročíme-li levou nohou, bude se levé rameno v rámci udržení rovnováhy pohybovat zpět. Agresivní jedinci ale tyto pohyby přehánějí,“ komentoval výsledky studie vedoucí výzkumník a forenzní psycholog Liam Satchell a dodává: „Lidé jsou si většinou vědomi, že existuje vztah mezi fyzickými projevy naparování a psychikou jedince. Náš výzkum pak jednoznačně potvrzuje, že osobnost člověka se ve způsobu chůze opravdu silně projevuje.“
Využití v kriminologii
Žádný jiný výzkum se zatím podobné problematice nevěnoval. Podle Satchella by se jejich další výzkum měl zaměřit na zjišťování korelace mezi automatickými pohyby a osobností jedince a současně naznačil, že technologie zjišťování vztahu mezi pohyby jedince a potenciálním rizikem agresivního chování by mohla být v budoucnu využita také v kriminalistice, konkrétně pak v její prevenci. „Pokud by lidé analyzující záznamy kamerových systémů byli vyškoleni k rozpoznávání agresivních projevů pohybu, výrazně by se zlepšila schopnost rozeznat potenciální riziko agrese a tím i blížící se trestné činnosti,“ prohlásil Satchell.
Text: Pavla Janoušková