A máme to za sebou. Dnes byla nejdelší noc v roce – vyspali jste se dobře?
Noc na neděli 22. prosince byla nejdelší v roce. Začala astronomická zima - ráno v 5.19 se Slunce začalo vracet od obratníku Kozoroha zpět k rovníku.
Dnes je první zimní den a začíná astronomická zima. Slunce je nejníže nad obzorem, takže jeho paprsky dopadají do české kotliny nejvíce šikmo. Slunovrat rovněž znamená, že se noci začnou krátit a dny prodlužovat.
Slunce vstupilo v neděli 22. prosince v 5.19 ráno do znamení Kozoroha a nastala astronomická zima. Noc 21. na 22. prosince tak byla nejdelší v roce. Od teď se už den bude prodlužovat až do letního slunovratu, protože naše severní polokoule se už zase začne přiklánět ke Slunci.
Oslavte spánkem nejdelší noc v roce Zdroj: pixabay.com
Slunce začalo zapadat později už od svaté Lucie, tedy od 13. prosince, zároveň ale později vychází, takže celková doba slunečního svitu zůstává stejná. To reflektuje i známé úsloví „Lucie noci upije, ale dni nepřidá.“
Lidové pranostiky o váhavém návratu Slunce k rovníku a pozvolném prodlužování dne hovoří takto: "Na Boží narození (25.12.) o kuří pokročení" nebo také "o bleší převalení" či "Na Nový rok (1. ledna) o slepičí krok, na Tři krále (6. ledna) o krok dále a na Hromnice (2. února) o hodinu více".
Doba slunovratu bývá příležitostí k oslavám, v české kotlině ho v době předhistorické nejvíce slavili Keltové. Ti se symbolicky v předvečer slunovratu loučili se starým rokem a obraceli se ke světlu. Také staří Slované přikládali zimnímu slunovratu velký význam - slavili zrození mladého boha Slunce Dažboga neboli Božice.
RD