21. prosince 2019 06:00

A máme to za sebou. Dnes byla nejdelší noc v roce – vyspali jste se dobře?

Noc na neděli 22. prosince byla nejdelší v roce. Začala astronomická zima - ráno v 5.19 se Slunce začalo vracet od obratníku Kozoroha zpět k rovníku.

Dnes je první zimní den a začíná astronomická zima. Slunce je nejníže nad obzorem, takže jeho paprsky dopadají do české kotliny nejvíce šikmo. Slunovrat rovněž znamená, že se noci začnou krátit a dny prodlužovat.

Slunce vstupilo v neděli 22. prosince v 5.19 ráno do znamení Kozoroha a nastala astronomická zima. Noc 21. na 22. prosince tak byla nejdelší v roce. Od teď se už den bude prodlužovat až do letního slunovratu, protože naše severní polokoule se už zase začne přiklánět ke Slunci.

Slunce začalo zapadat později už od svaté Lucie, tedy od 13. prosince, zároveň ale později vychází, takže celková doba slunečního svitu zůstává stejná. To reflektuje i známé úsloví „Lucie noci upije, ale dni nepřidá.“

Lidové pranostiky o váhavém návratu Slunce k rovníku a pozvolném prodlužování dne hovoří takto: "Na Boží narození (25.12.) o kuří pokročení" nebo také "o bleší převalení" či "Na Nový rok (1. ledna) o slepičí krok, na Tři krále (6. ledna) o krok dále a na Hromnice (2. února) o hodinu více".

Doba slunovratu bývá příležitostí k oslavám, v české kotlině ho v době předhistorické nejvíce slavili Keltové. Ti se symbolicky v předvečer slunovratu loučili se starým rokem a obraceli se ke světlu. Také staří Slované přikládali zimnímu slunovratu velký význam - slavili zrození mladého boha Slunce Dažboga neboli Božice.

RD

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom