8. února 2017 06:00

VIDEO: Dravý spinosaurus byl větší než Tyrannosaurus rex, jeho kostru zničil nálet. Dívejte se na Prima ZOOM

Rok 1911, egyptská oáza, německý šlechtic-badatel a kosti tajemného ještěra – to je příběh jako z Indiana Jonese. Dokument Záhadný spinosaurus uvidíte dnes ve 20.00 na Prima ZOOM.

Je to jeden z nejzáhadnějších dinosaurů, jaký kdy byl objeven. Hlava jako krokodýl, metr dlouhé čelisti a tělo větší, než měl Tyrannosaurus rex. Mezi žijícími ani vyhynulými živočichy, které známe, není žádný, který by se podobal spinosaurovi. Podařilo se nalézt pouhou jednu kostru, ale ta byla při náletu spojeneckých bombardérů na Mnichov v dubnu 1944 zničena. Postupným skládáním fragmentů dalších kostí a prací v laboratořích digitální paleontologie se přesto z dávnověku vynořil těžce ozbrojený predátor, který si jako jediný dinosaurus zvolil opačný směr evoluce – vydal se ze souše do vody. Detektivní pátrání po obřím zabijákovi uvidíte v dokumentu Záhadný spinosaurus dnes ve 20.00 na Prima ZOOM.

Spinosaurus zatěžuje představivost paleontologů už celých sto let. Jak se pohyboval, kde žil, čím se živil? Rekonstrukce jeho kostry ukázala hřbetní nejméně 8 metrů dlouhou plachtu z pevných kostí, podlouhlý trup (delší než u většiny dinosaurů), masivní přední končetiny, nejmasivnější ze všech dinosaurů, dlouhý krk a na něm dlouhou lebku. Kde je rovnováha?

Možná potřeboval k chůzi i přední končetiny, což by bylo u dravých dinosaurů, dosud striktně dvounohých, poprvé. Ovšem jen tehdy, když chodil po souši. Spinosaurus se totiž liší od všech ostatních dinosaurů, kteří kdy byli objeveni. Podle nejnovějších výzkumů se zdá, že opustil souš a miliony let se vyvíjel k úspěšnému životu ve vodě.

Objev německého šlechtice

Spinosaurus neboli trnitý ještěr (Spinosaurus aegyptiacus) žil v období křídy před 112–97 miliony let v severní Africe. Na délku měl tento největší známý teropodní dinosaurus až 18 metrů a vážil kolem 9 tun. Typickou je podlouhlá „krokodýlí“ lebka o délce kolem 2 metrů.

První, a vlastně dosud i jedinou poměrně zachovalou kostru spinosaura objevil německý šlechtic a profesionální paleontolog Ernst Stromer v Egyptě. V letech 1911–14 zde v oáze Baharíja na okraji Sahary s pomocí rakouského hledače fosilií Richarda Markgrafa narazil na jedny z prvních důkazů o pestré minulosti největší africké pouště.

Společně poté světu představili mnoho nových dinosaurů – velkého býložravého aegyptosaura (Aegyptosaurus baharijensis) i masožravé zabijáky bahariasaura (Bahariasaurus ingens) a karcharodontosaura (Carchadontosaurus saharicus). A také úplně největšího a nejpodivnějšího ze všech dinosaurů – ostnatého spinosaura.

Jeho sestavená kostra se od roku 1915 stala oblíbenou atrakcí mnichovského Přírodovědného muzea a Stromer si jako největší německý paleontolog užívá zasloužené pozornosti. S příchodem nacistů k moci se ale vše změnilo. Jako otevřený kritik režimu Stromer během války těžce trpěl a všichni tři jeho synové byli posláni na frontu, dva z nich padli. Tragédie postihla i Stromerovo celoživotní dílo. Ředitel mnichovského muzea, zanícený nacista, tak dlouho odmítal fosilie přestěhovat na bezpečnější místo, až bylo pozdě – 24. dubna 1944 v noci shodily stovky spojeneckých bombardérů na Mnichov tisíce bomb a muzeum bylo srovnáno se zemí. Sám Stromer zemřel v roce 1952.

Stopa vede do Maroka

Zachovala se jediná fotka sestavené spinosaurovy kostry. Jak plynula desetiletí, vynořovalo se postupně několik málo spinosauřích kostí pocházejících ze severní Afriky – zuby, obratle a část tlamy. Byly to ale izolované kusy, které vykopali a poté soukromým sběratelům na černém trhu prodali amatérští hledači fosilií. Jenže pokud vědci nevědí, odkud pocházejí nebo k čemu příslušejí, nemají velkou hodnotu.

Zásadní zlom nastal, když italský obchodník s fosiliemi nabídl Přírodovědeckému muzeu v Miláně velkou sbírku kostí. Ukázalo se, že pocházejí z Maroka a zřejmě patří k jednomu druhu. Šlo o 60 fragmentů kostí spinosaura a mnohé z nich byly zcela jiné, než našel Stromer. Rozhodující ale bylo najít místo nálezu a dohledat zbytek kostí. Mnohé z nich už možná obíhaly po světě mezi překupníky.

Detektivní pátrání po obřím zabijákovi uvidíte v dokumentu Záhadný spinosaurus dnes ve 20.00 na Prima ZOOM.

(mih)

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom