VIDEO: Člověk versus predátoři – podívejte se, jak o své loviště bojují tygři nebo harpyje.
Poslední část unikátního seriálu BBC Lov uvidíte na Primě PLAY.
Harpyje pralesní je nejsilnějším, ale také nejméně poznaným dravcem ptačí říše. Teritorium jednoho páru má rozlohu 50 km2 a v jeho středu je hnízdo s jedním velmi hladovým mládětem. Jenže každoročně se na území harpyjí ve Střední a Jižní Americe vykácí oblast lesa o ploše Švýcarska. Predátoři jako je harpyje jsou jednoznačným indikátorem toho, jak je to se zdravím na nejrůznějších místech planety. Jsou vrcholem potravního řetězce a potřebují hojnost kořisti a rozsáhlá území k lovu. Díky konfliktům člověka s přírodou ale počty více než 75 procent největších predátorů na světě klesají. Další díl unikátního dokumentu Lov uvidíte na Primě PLAY.
Harpyje pralesní (Harpia harpyja) je tichý a zkušený lovec – má drápy delší než medvěd, které mohou mít až 12 centimetrů. Loví lenochody a opice, jenže ti z vykácených míst v pralese mizí.
Harpyje se naštěstí kácení lesa dokázaly přizpůsobit. Místo opic a lenochodů loví na volných plochách drobnou zvěř, která se se stahuje. To ale neznamená, že mají harpyje vyhráno. V dnešní době jich zbývá méně, než 50 000 a při současném tempu odlesňování jejich počet během příštích 50 let klesne na třetinu.
Tygr místo vesničanů
Lesy pokrývají více než 1/3 zemské souše a žije v nich přes 50 % divokých zvířat. V indických džunglích je vrcholovým predátorem tygr indický (Panthera tigris tigris). Byl na pokraji vyhynutí, dnes ale poprvé za posledních 50 let jeho počty vytrvale stoupají – tygrů je dnes asi 2500. Problémem už není malý počet tygrů, ale nedostatek místa pro ně. Za posledních 20 let se lidská populace v Indii zdvojnásobila, národní parky jsou velmi zalidněné a konflikty jsou tak nevyhnutelné.
Zajímá vás, jak se Lov natáčel? Podívejte se na Primě PLAY na dokument Lov: Ze zákulisí.
Indická vláda přišla s radikálním řešením – platí vesničanům, aby se odstěhovali a přenechali území tygrům. Jen národní park Nagarhole v jihoindickém státě Karnátaka opouští 631 rodin, po celé Indii bylo přesídleno téměř 30 000 lidí. Rodiny se usazují v relokačních střediscích vybavených základní infrastrukturou, obchody a školami. Každý dospělý dostává za přesídlení 10 000 britských liber v místní měně – vyplácejí se v hotovosti a ve formě nového domu a 1,2 hektaru země.
Jak činnost člověka ovlivňuje život největších predátorů, uvidíte v dalším díle dokumentární série BBC Lov na Primě PLAY.
(mih)