Na jihu Evropy řádí nemoc, která zabíjí pětinu nakažených. Šíří ji přemnožení komáři
Španělsko hlásí na jihu své země další šíření nebezpečného onemocnění, jež způsobuje virus přenášený komáry. Takzvaná západonilská horečka si v červenci dokonce vyžádala již dvě oběti, a místní začínají mít takový strach, že dokonce omezují chození ven. Případů napříč Evropou navíc v posledních letech neustále přibývá.
Západonilská horečka je název onemocnění, které může u infikovaných vyvolat stejně pojmenovaný virus. Jak uvádí Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC), virus přenáší primárně komáři na ptáky, avšak mohou nakazit také člověka či další savce, byť u většiny nakažených osob nedochází k pozorování žádných symptomů.
Čtěte také: Nový druh komára se rozšířil na Olomoucku. V čem se daleko agresivnější hmyz liší?
A u přibližně 20 % nakažených může virus vyvolat přímo západonilskou horečku, která je považována za potenciálně nebezpečné onemocnění. Charakterizuje ho bolest hlavy, nevolnost, horečka, zvracení, vyrážka, únava, bolest svalů či bolest očí. U malého počtu nakažených může navíc nemoc přejít ve svou neuroinvazivní formu, která napadá nervový systém člověka a pro bezmála pětinu pacientů je smrtelná.
ECDC navíc uvádí, že počty nakažených západonilskou horečkou v posledních letech stoupají, stejně jako počet regionů, kde se lidé infekcí nakazí. „Za rok 2023 evidujeme 713 případů z celkem 123 různých regionů napříč devíti různými zeměmi,“ píše středisko, přičemž dle tuzemského Státního zdravotního ústavu již existují známé případy nakažených lidí i u nás, především v oblasti Moravy.
Ve španělské Andalusii na jihu země už však případy nákazy západonilskou horečkou dosáhly úrovně, kdy místní začínají panikařit a volají po tom, aby místní úřady zakročily. Ve zdejší metropoli, turisticky populární Seville, zaznamenaly úřady dle portálu Spanish News Today jen v posledním červencovém týdnu devět nakažení a dvě úmrtí způsobená identickou infekcí.
Oblast letos sužují rekordně velká hejna přemnožených komárů, díky nimž výrazně stoupá i počet nakažených zmíněnou chorobou. Obyvatelé však mají strach, že skutečných nakažených je mnohem více a hrozí, že se virus začne v populaci nekontrolovatelně šířit. List El País informuje o jejich všeobecných manifestacích, skrze něž žádají vedení města, aby zavedlo ochranná opatření.
Čtěte také: Česko sužují „letní“ komáři: Na uzdě je drží moderní technologie a preventivní postřiky
„Jsme zavření doma, máme strach. Nakazily se totiž i naše děti. Od osmi hodin večer se Puebla del Río [město v provincii Sevilla, pozn. red.] stává městem duchů,“ popsala listu zdejší situaci obyvatelka Raquel Herrera. Dalším rozhořčeným občanům vadí, že město o tomto riziku ví už celé roky, ale nijak proti němu nezakročilo.
Zaměstnanec zdejší biologické stanice Jordi Figuerola dává nespokojeným občanům za pravdu. „Už pět let je konstantně varujeme, že zdejší oblasti pěstování rýže by měly být ošetřovány larvicidy. Na jaře jsou totiž naplněny stojatou vodou,“ popsal biolog ideální podmínky pro líhnutí komárů, jež se v oblasti nacházejí, i fakt, že město na jejich naléhání doposud nijak nezareagovalo.
Čtěte také: Proč někteří lidé přitahují komáry víc než jiní? Odborníci popsali hlavní důvody
Vystrašení obyvatelé se proto začínají sdružovat do online komunit, kde se vzájemně informují o dalších známých nakažených a zároveň se snaží společně něco udělat pro boj s šířící se nákazou. „Když vás tady kousne komár, je to jako ruská ruleta. V závislosti na tom, jak moc se virus rozvine, na vás může zanechat následky, nebo vás rovnou zabije. Aktuálně víme o 20 nakažených, ale se symptomy je jich mnohem více,“ řekl novinářům jeden z organizátorů komunity José Sánchez.
Zdroje: ECDC, Státní zdravotní ústav, Spanish News Today, El País
Evropou se šíří nebezpečný komár tygrovaný. Objevil se i v Česku, přenáší horečku dengue: