Bylo přistání na Měsíci podvod? Definitivní důkaz je tady!
Bylo přistání na Měsíci podvod? Další slavná konspirační teorie je mrtvá. Ať žije nějaká jiná konspirační teorie.
Jednou z nejoblíbenějších konspiračních teorií všech dob je ta o zfalšovaném přistání Američanů na Měsíci 20. července 1969. Pokoušeli se ji vyvrátit astronomové i fyzici – ale marně. Že definitivní důkaz přinese soukromá firma, kterou znají hlavně fanoušci počítačových her, asi čekal jen málokdo.
Nebudeme z toho dělat vědu: je stoprocentně jisté, že fotografie Neila Armsteonga a Buzze Aldrina z Měsíce opravdu na Měsíci vznikly. Zajímavější ale je, v čem důkaz spočívá. Poskytli ho experti firmy Nvidia, která vyrábí počítačové čipy a grafické karty.
Žádné hvězdy a příliš jasné světlo na Měsíci
Aby demonstrovali kvalitu své nové grafické karty Maxwell, vytvořili na ní v grafickém simulátoru celou slavnou fotografii. Proč? Největší námitky příznivců konspirace spočívají v argumentu, že na fotce nejsou vůbec vidět hvězdy a současně je světlo na pozadí příliš jasné. To by podle konspirátorů, kteří USA nevěří ani nos mezi očima, nebylo v opravdových měsíčních podmínkách možné. Logicky tedy fotografie musela vzniknout někde ve studiu…
A ne. Inženýři Nvidie použili nejmodernější metody simulace fyzikálních modelů a vše na fotce odpovídá realitě.
Podařilo se odhalit, čím to, že je fotografie tak nevěrohodně světlá. Když se pokoušeli v simulačním prostředí jménem Sponza Atrium vytvořit simulaci toku světelných paprsků, asi 10 procent světla, které na fotce bylo, nebyli schopní simulovat. Skoro to vypadalo, že „na place“ byl opravdu nějaký další světelný zdroj.
Jenže pak se ukázalo, v čem je háček. Zapomnělo se totiž na světlo odražené od skafandru Neila Armstronga! Přímo na bíle zbarvenou plochu jeho vesmírného obleku totiž dopadaly přímé sluneční paprsky – a právě ty tvořilo oněch 10 procent ztraceného světla. Když se do simulace zahrnuly světelné vlastnosti skafandru, vznikla přesná kopie slavné fotografie.
Poznámka na konec
Je nám jasné, že Nvidia tuhle informaci vypustila do světa hlavně proto, aby zvýšila prodej nové grafické karty. Načasování je dokonalé. Přijde nám to ale tak zajímavé téma, že porušujeme obvyklou redakční politiku, vyhýbat se podobným PR sdělením. Abyste viděli, že z toho opravdu nic nemáme ani nejde o placenou inzerci, tady jsou největší konkurenti Nvidie: AMD a Intel. A čipy vyrábějí minimálně stejně dobré…
Text: RD