Aplikace, která vám může zachránit život, pokud se předávkujete opiáty
Snad tuto aplikaci proti opiátům nebudete nikdy potřebovat.
Opiáty
„Opiáty mají z obecně dostupných látek nejvyšší ´závislostní potenciál´; to jinými slovy znamená, že když někdo kouří marihuanu dva týdny bez ustání, chová se v té době sice poněkud zvláštně a mnoho si po těch čtrnácti dnech nepamatuje, ale někdo, kdo čtrnáct dní v kuse užívá heroin (ať už jej kouří, nebo si píchá), už si nikdy nic, co by za to stálo, pamatovat nemusí – protože s heroinem nedokáže přestat. Zaplést se s opiáty znamená vydat se na odpalovací rampu do nebe, která ale vesměs končí peklem.“ Slova, která se před léty objevila na serveru Národního monitorovacího střediska pro drogy a drogové závislosti jen dokládají nebezpečnost opiátů a obrovské riziko závislosti. Své o tom vědí uživatelé a lékaři. Nová aplikace monitoruje životní funkce těch, kteří opiáty konzumují, ať už si je do těla vpravují orálně, nebo niktrožilně.
Kritických pět minut
Znovu uveďme, že se jednalo o vědecký výzkum s lidskými dobrovolníky. Rajalakshmi Nandakumar a jeho kolegové z Washington University v Seattlu testovali aplikaci s názvem Druhá šance (Second Chance) na právně schváleném injekčním zařízení ve Vancouveru, kde lidem pod dohledem lékaře podávají látky jako heroin a fentanyl ve snaze předejít předávkování. Aplikace sleduje zdravotní stav pokusné osoby, přičemž lékaři vědí, že v případě předávkování se hraje o čas. Kritických je prvních pět minut. Aplikace sleduje dýchání, přičemž v případě nouze může zavolat na číslo 911 nebo poslat SOS přátelům nebo rodině, kteří by mohli poskytnout první pomoc. Ta může u poučeného člověka spočívat v tom, že umí vpravit do předávkovaného těla nalaxon, lék, který se používá v případě opiátového předávkování. Druhá šance u pokusných osob zaznamenávala pohyby hrudníku po dobu pěti minut, což je kritické okno, kdy se vyskytne předávkován, a zvedla pomyslnou „červenou vlajku“, pokud osoba přestala dýchat po dobu nejméně 10 sekund nebo inhalovala méně než osmkrát za minutu. Aplikace zachytila kromě dvou všechny z 49 případů, kdy uživatel přestal dýchat a vyvolala falešný poplach v jednom z 45 případů, kdy uživatel dýchal,“ píše Maria Temming v odborném magazínu Science News.
Jak to funguje
Druhá šance přeměňuje reproduktor a mikrofon smartphonu na sonarový systém, který pracuje v rámci jednoho metru těla uživatele. Když je aplikace spuštěna, telefon nepřetržitě vydává zvukové vlny na frekvencích příliš vysokých, aby byly slyšeny, ale dokážou se odrazit se od hrudi uživatele. Sledování, kdy se tyto ozvěny dostanou do telefonu, umožňuje, aby aplikace zjistila dva možné příznaky předávkování: pomalé dýchání nebo jeho zástavu. V případě problému telefon automaticky volá o pomoc. Zní to možná jako podpora uživatelů heroinu – pokud budou mít podobnou aplikaci u sebe, mohou si dovolit více riskovat. To je jeden úhel pohledu. Druhý říká, že každý zachráněný život se počítá, i když patří člověku závislému na tvrdých drogách. Text: Topi Pigula