Moderní pojišťovnictví GolfPlan zaručuje golfistům ochranu proti téměř jakékoli nehodě
Mezi nejčastější potíže a nehody při golfové hře patří jakékoliv poškození golfového vybavení během hry nebo během letecké přepravy do zahraničí. Nejvíce obávanou škodou je odpovědnostní škoda.
V České republice působí v současnosti na pět desítek pojišťoven či poboček zahraničních pojišťovacích společností. Některé z nich vás pojistí i pro situace týkající se golfu, nicméně lídrem v tomto směru je u nás specializovaný produkt GolfPlan. Ten nabízí mimořádně široké možnosti pojištění pro situace, které vás mohou potkat na golfovém hřišti anebo s golfem související. GolfPlan působí na českém trhu již jedno desetiletí, jedná se o InsurTech - tedy online pojištění - a v současné době za ním stojí neživotní pojišťovna Colonnade Insurance S.A. se sídlem v Lucembursku a organizační složkou v Praze.
Online platforma GolfPlan digitalizuje celý životní cyklus produktu od sjednání až po likvidaci pojistné události. Sjednání na internetu netrvá déle než 5 minut.
GolfPlan zahrnuje ochranu mnoha nebezpečí, která mohou hráče při golfu potkat. Tato rizika jsou přitom srozumitelně a logicky rozdělena na tři hlavní balíčky. První nese název Golfista a hra a je zaměřen na golfistu jako takového a na rizika spojená s jeho hrou. Druhý Golfové hole a bag a třetí Golfový vozík jsou zaměřeny na rizika spojená s golfovým vybavením. Podle výše pojistných plnění pak lze zvolit úrovně Bogey, Par nebo Birdie.
„Asi nejčastějším případem je ztráta hole či odzicení celého bagu, také poškození holí,“ říká Daniela Grundel z GolfPlanu. „Jak každý hráč ví, golfové vybavení nestojí málo peněz, je tedy vhodné si jej pečlivě chránit. Pokud ohnete nebo poškodíte hůl, někdo vám odcizí celý bag, zapomenete hůl na hřišti, zlomíte shaft nebo vám upadne hlava driveru - to vše ke golfu patří a právě proti takovým událostem se lze pojistit.“
Pojištění hole in one
S pojištěním hole in one má GolfPlan spojenou ještě jednu chvályhodnou příhodu. Pavel Staněk, spolumajitel projektu Nové háro, v jehož rámci se vyrábějí paruky pro lidi s onkologickým onemocněním, zahrál v Bitozevsi hole in one. Jako pojištěnec GolfPlanu měl nárok na proplacení "povinné" oslavy, kterou po hře uspořádal. Nicméně proplacené pojistné plnění od GolfPlanu se rozhodl přeposlat právě na konto Nového hára.
Pojištění golfové výbavy je vhodné spojit s pojištěním, které se týká zahraničních cest. Opět jde o notoricky známý případ: ztracené či poškozené hole v rámci letecké dopravy. Pojišťovna nahradí vzniklou újmu a přitom golfistovi zajistí i náklady na zapůjčení nových holí na místě.
Významným rizikovým případem je situace, kdy váš míček poškodí něčí majetek, případně někoho zraní. Hráč přitom odpovídá v plném rozsahu za způsobené škody. Problém představuje i situace, když nejen na českém hřišti golfista trefí a zraní zahraničního hráče.. To pak viníka může stát opravdu nemalé odškodnění. Pokud je však pojištěn, pojišťovna za něj uhradí poškozenému všechny oprávněné nároky na odškodnění. A to včetně nákladů na právní zastoupení, což v dnešní době rovněž nebývají malé částky.
Další finanční bolístka je situce, kdy hráč kvůli zranění, které se přivodil na golfu, již nemůže odehrát celou sezónu. „Jedná se o nikoli ojedinělý případ,“ zmiňuje Daniela Grundel. „Golfista si koupil relativně drahé roční členství v klubu a po většinu času nemůže na golf chodit. Ani v takovém případě nemusí zoufat, i pro tyto situace je automaticky pojištěn v základním balíčku Golfista a hra. Hráči vyplatíme obnos, které mu jeho golfový klub odmítne vrátit za již předplacené členství.“
Golf, ale i kola
Kdo se u GolfPlanu pojišťuje? Mezi klienty lze nalézt jakékoli hráče s jakýmkoli HCP. GolfPlan si v Česku oblíbilo již několik tisíc hráčů, celkově má v Evropě specializované golfové pojištění uzavřeno přes 642 000 golfistů.
„Zjistili jsme, že každého k pojištění přivádí něco jiného,“ komentuje Daniela Grundel. „Golfisté s akademickým titulem se většinou pojišťují z ryze kalkulovatelného reálného rizika odpovědnosti za škodu. Často se například ptají, jak vysoký je limit odpovědnosti (je to 30 mil. Kč) a zda platí v zahraničí (platí pro celý svět). Jinou skupinou jsou golfisté, kteří také kalkulují, ale počítají benefity, které s pojištěním obdrží. Součet volných či zvýhodněných green fee se jim totiž může až několikanásobně vrátit na již zaplaceném pojistném.“
Ano, GolfPlan nejen pojišťuje, ale nabízí také benefitní program Premium Club. Jde o loyalty program a zákazník může využívat řadů výhod a slev – mezi ty hlavní patří green fee na golfových hřištích zdarma či za poloviční cenu, případně v kombinaci slevy 1+1. Dále jde o slevy u českých e-shopů, celou řadu slev na ubytování v okolí hřišť, stay & play, do restaurací, na wellness balíčky a podobně.
Mezi nejčastěji využívané produkty GolfPlanu patřilo v minulosti pojištění Bogey, které se týkalo odpovědnosti, úrazu a golfového vybavení do hodnoty 60 tisíc korun. V posledních letech se však trend změnil a nejvíce pojistek se uzavírá bez pojištění bagu a holí, čili ve variantě Bogey Short.
Mezi nejčastější potíže a nehody při golfové hře patří jakékoliv poškození golfového vybavení během hry nebo během letecké přepravy do zahraničí. Nejvíce obávanou škodou je odpovědnostní škoda, tedy pokud by hráč při odpalu někoho nebo něco trefil. Jedním z nejkurióznějších případů, který GolfPlan řešil, byla „ztráta“ golfového vybavení, pro které klient skočil do vody a poslal i fotodokumentaci, jak se pokouší zachraňovat elektronické vybavení.
Ročně řeší GolfPlan několik desítek pojistných událostí týkajících se golfu. Nicméně společnost má nyní k dispozici také nový InsurTech projekt BikePlan, který se týká pojištění kol pro cyklisty. Tam je frekvence škod přeci jen větší, řeší se stovky případů ročně.
Trendem do budoucna je nabízet benefity ke golfovému pojištění a propojovat a podporovat návštěvnost golfistů v jiných resortech. Golfisté v Česku už také pochopili, že specializované pojištění za relativně nízké pojistné je vždy vhodnější než obecné pojištění domácnosti. Specializované pojištění pokrývá přesně ta konkrétní rizika, která reálně v dané oblasti sportu či aktivit hrozí.
A ještě neobvyklá otázka na závěr: Může se golfista pojistit proti vlastní špatné hře? „Kdyby existovalo pojištění proti vlastní špatné hře – tedy zvýšení HCP - asi bychom už byli velmi bohatí, nemyslíte?“, komentuje s úsměvem Daniela Grundel a dodává: „Krásná úvaha, ale vše se opravdu pojistit nedá.“