Hurikán Irma: Když se ráj promění v peklo
Ostrov Svatý Martin v Karibském moři připomíná ráj na zemi. Je to ale také oblast, kde pravidelně zuří nejsilnější hurikány. A jeden takový – hurikán Irma – udeřil v září roku 2017.
Vznik hurikánu u pobřeží Afriky byl pozorován už na konci srpna 2017. To ale ještě nikdo netušil, že se postupně zformuje v jeden z nejsilnějších hurikánů všech dob. Obyvatelé Svatého Martina jsou na řádění živlů zvyklí, tentokrát však zažili pravé peklo. Hurikán Irma postupně zdevastoval devět oblastí, způsobil smrt 134 lidí a přes tisíc jich zranil.
Devátá bouře v dané sezoně – hurikán Irma
Francouzský ostrov Svatého Martina o 87 kilometrech čtverečních představuje malý ráj na zemi. Jedinou vadou na jeho kráse je období dešťů mezi červnem a zářím, kdy zde často zuří hurikány. Je úterý 29. srpna 2017, a zatímco v Karibiku přetrvává krásné počasí, o 4000 kilometrů dále se u pobřeží Afriky vytváří tropická vlna, první stadium vzniku hurikánu.
Irma - oko hurikánu Zdroj: redakce Prima Zoom
Dva dny poté se tropická vlna změnila v tropickou bouři – druhé stadium vzniku hurikánu. Klimatický systém je pojmenovaný Irma a je to devátá tropická bouře v dané sezoně. Nikdo mu zatím nevěnuje větší pozornost, z pohledu meteorologů jde o pouhou bouři, na kterou jsou místní obyvatelé zvyklí. Obyvatelstvo nakoupí nějaké zásoby, vodu, nejnutnější potraviny, ale vše bez zbytečné paniky. Na Antilách patří tropické bouře k životu.
Čas před úderem hurikánu, šíří se panika
Je pátek 1. září a meteorologové zjišťují, že bouře nabírá neustále na síle. Během pouhých 24 hodin přešla ze stadia tropické bouře do stadia hurikánu. Uvnitř klimatického systému se vytvořil centrální sloupec nazývaný oko. Kolem něj víří větry rychlostí 120 km/hod a jejich rychlost se zvyšuje. V průběhu následujícího dne dosáhl hurikán kategorie tři z pěti možných. Monstrum se blíží ke karibskému souostroví a jeho rychlost narůstá.
Irma - následky 2 Zdroj: redakce Prima Zoom
Ve chvíli, kdy zpráva o náhlé výjimečné síle hurikánu Irma zazní v médiích, mezi obyvateli ostrova vypukne šílenství. Kupují, co ještě jde, a regály v supermarketech se postupně vyprazdňují. Všichni shánějí baterie, kanystry na vodu, rádia kvůli sledování informací – elektřina pravděpodobně nebude fungovat. Z nových informací meteorologů zamrazí. Vítr doprovázející Irmu dosahuje rychlosti 300 km/hod, hurikán tedy překročil nejvyšší pátý stupeň. Chvíle před hurikánem se začnou podobat zběsilému závodu s časem. Obyvatelé ostrova očekávají úder výjimečného klimatického jevu, který ještě ani jeden z nich nezažil.
Pozoruhodné však je, že nic nenasvědčuje příchodu takové apokalypsy. Nebe je modré bez mráčku, slunce svítí, vypadá to na báječný den. A najednou ticho, nebe fialové, ani ptáček nepípne, list na stromě se nepohne. Klid před bouří.
Irma udeřila a přinesla zkázu
Ostrov zasáhne silné vlnobití, jev, který hurikán předznamenává. K pořeží se valí obrovské vlny vysoké až 12 metrů. Navíc se důsledkem rozdílu tlaku mezi srdcem hurikánu a jeho okolím zvyšuje hladina moře. Ve středu 6. září ve 3 hodiny ráno se na ostrov Svatého Martina přihnala Irma.
Irma - vlny Zdroj: redakce Prima Zoom
Síla hurikánu je taková, že ji meteorologická měření nestačí zaznamenávat. Ohlušující rachot. Domy, lodě, stromy, automobily – hurikánu nic neodolá. Vítr cestou všechno ničí. Vzduchem začaly létat zbytky zdevastovaných konstrukcí, z nichž se stávaly smrtící zbraně. Kus plechu letící rychlostí 250 km/hod je jako čepel břitvy, kokosový ořech jako dělová koule. Kámen vymrštěný rychlostí 300 km/hod působí jako náboj vystřelený z pušky. Irma zuří nad malým francouzským ostrovem v Karibiku celých 5 hodin.
Časně ráno obyvatelé ostrova bilancují. Ostrov je zničený, hurikánem bylo zasaženo 95 % jeho území. Rekonstrukce zpustošených oblastí pokračuje dodnes a bude trvat ještě roky, než bude hotovo. Vzhledem k předpokládaným klimatickým změnám se mnoho obyvatel Karibiku obává, že bude do té doby třeba znovu čelit pohromě podobné té, kterou s sebou přinesla Irma.
Tragická cesta na Floridu
Po ostrovu Svatého Martina se Irma přesunula nad ostrov Haiti, kde se nachází Dominikánská republika a Portoriko. Poté těsně minula severní pobřeží Kuby a stočila se na sever, přímo k Floridě. Cestou ještě zpustošila pás ostrovů Florida Keys.
Samotná Florida vyhlásila evakuaci obyvatel pobřežních ostrovů – do pohybu se tak daly miliony lidí. Přesto se řádění hurikánu stalo osudným pro 90 Američanů. Většina z nich se stala obětí ničivých záplav – síla větru o rychlosti přes 200 km/h hnala mořskou vodu až 15 kilometrů hluboko do vnitrozemí.
Dramatickou cestu hurikánu Irma sledujte v dokumentu Mimo kontrolu online na Prima ZOOM.