VIDEO: Proč se z ledních medvědů stávají vejcožrouti?
Vědci už dlouho vědí, že lední medvědi si příležitostně pochutnávají na ptačích vejcích. Teď se ale jejich chování radikálně mění.
Biologové z Utahu zkoumali, jestli změny klimatu nějak ovlivňují stravovací návyky ledních medvědů. Zjistili, že ano. A mnohem víc, než očekávali.
Podle biologa Davida Ilese, jenž se výzkumu ledních medvědů věnuje přes 15 let, medvědi přecházejí na vejce kvůli klimatickým změnám. „Mořský led se rozpouští dříve než v minulosti a medvědi se tak musí vracet ke břehům dříve," řekl pro americký National Geographic. „V oblasti, kterou jsem pozoroval, žije 50 000 párů hus. A to už je velmi solidní zásoba živin.“ Pro medvědy, kteří přicházejí o svou tradiční kořist, se stávají vejce nepostradatelnou složkou potravy…
V typickém hnízdě husy sněžné je 4–5 vajec, každé velké asi jako dvě slepičí. V každém z nich je až pětkrát tolik kalorií, než ve vejcích, která jíme my lidé. Podle ekologů stačí 88 husích vajec, aby úplně nahradila jednoho tuleně. A ještě mají vejce proti tuleňům jednu nezanedbatelnou výhodu: na rozdíl od nich se medvědům nebrání…
Vědci změnu chování medvědů pečlivě sledují, mohla by totiž mít zásadní vliv na celý severoamerický ekosystém. Sněžné husy jsou zde totiž momentálně dramaticky přemnožené. Ničí velké oblasti tundry a způsobují ochráncům přírody dost velké starosti. Pokud by tento problém vyřešili medvědi, bylo by to elegantní a současně velmi přirozené…
Chce to delší výzkum
Vědci mají zatím málo informací, aby dokázali předpovědět, jestli se to opravdu stane. Zajímá je však také to, co změna kořisti udělá se samotnými medvědy. Pokud přejdou na zcela jiný druh potravy, změní se tím jejich chování a podle evolučních zákonů by se měla začít měnit i jejich těla. Je tedy možné, že za několik generací se změní z obávaných šelem na polární obdobu medvídků panda? Tak rychlé to samozřejmě asi nebude, ale rozhodně tento proces bude pro vědce nesmírně zajímavý.
Zatím se ale biologové spíš bojí toho, že lední medvědi nebudou mít čas, aby se změnám klimatu přizpůsobili. Biologové už pozorovali podobné změny chování u medvědů grizzly na severní Aljašce. Tam medvědi přešli z lovu sobů a jelenů na konzumaci vajec. A opravdu stačilo jen pár desítek let a dříve obávaní grizzlyové se změnili: zde žijící medvědi se stali druhými nejmenšími medvědy světa…