Když zažívání stávkuje
Žlučník je váček velikosti citronu na spodní straně jater, který funguje jako nádržka na žluč, která přichází z jater. Zde se koncentruje a po jídle žlučník uvolňuje žluč až do dvanáctníku – prvního oddílu tenkého střeva, kde se spolu se šťávou ze slinivky podílí na vstřebávání tuků, neutralizaci žaludečních šťáv a lepším trávení přijaté potravy.
S vyšším věkem přicházejí obtíže
Následkem nezdravého životního stylu (obezity, přejídáním, nadměrnou konzumací alkoholu, nedostatečným pitím vody, stresem), se zvyšujícím se věkem a u žen s rozkolísanými hladinami hormonů v období menopauzy se u většiny lidé kolem 40 až 60 let začnou objevovat potíže se zažíváním a bolesti žlučníku. Ty se projevují říkáním, bolestmi v pravém podžebří s vystřelováním pod pravou lopatku, tlakem v pravé části břicha a nadýmáním. Při přejedení můžete mít nutkání na zvracení
Kameny: někdy zcela utajené
Statistiky ukazují, že ve žlučnících u 40 % žen a 16 % mužů se v průběhu života vytvoří kameny. Jsou nejrůznějšího původu (žluté cholesterolové; pigmentové v černé či hnědé barvě) a buď se neprojevují nebo působí bolestivé akutní žlučníkové záchvaty. Ty se objeví v situaci, kdy kámen putuje a poškodí stěny žlučníku či ucpe vývod žlučových cest. Tím brání v odtoku žluči, někdy i šťávy ze slinivky a způsobuje další poškození orgánů (jater i slinivky).
Dieta nejen při kamenech
Ideální je chovat se tak, aby se žlučníkové kameny vůbec netvořily. Stravovat se vyváženě a pestře, hlídat si příjem cholesterolu ve stravě. Pokud už se obtíže projevily a cítíte diskomfort, je návštěva lékaře nutností. V případě, že se žlučníkové kameny potvrdily, ale není nutná operace, nastupuje přísný dietní režim. Tomu se ostatně nevyhnete ani po operaci žlučníku. Spočívá v omezení tuků, dráždivých kořeněných a slaných jídel, zcela je potřeba vyloučit smažené pokrmy. Vše je třeba připravovat na páře či varem, maso pouze bílé a libové, žádné uzeniny a tučné potraviny včetně mléčných produktů, žádné sladkosti, čokoládu (ani kakao!). Kořenit byste měli bylinkami, které podporují tvorbu žluči: například artyčokem, mátou, smetankou lékařskou, měsíčkem, řepíkem lékařským. Jezte pravidelně a dodržujte čas na vytrávení mezi jídly. Pijte alespoň dva litry čisté vody denně. Vyhýbejte se čerstvému teplému pečivu a nadýmavé zelenině, jako je zelí, kedlubna, luštěniny, česnek a cibule.
Ukázka jídelníčku
Ke snídaním a svačinám: pečivo s máslem, kuřecí šunka, sýr; nízkotučné jogurty a tvarohy, ovesná kaše, pudink, piškoty, ovoce (banány, jablka), zeleninové saláty, mátový čaj.
K hlavním jídlům: rybí, králičí, kuřecí maso v páře, pečené v alobalu, dušená zelenina, rýže, brambor, rizota, těstovinové saláty se zeleninou