Jak se v roce 2022 změní ceny stavebních materiálů?
Pandemie dost zahýbala s cenami napříč všemi odvětvími. Raketovému nárůstu cen se tak nevyhnulo ani stavebnictví. Ceny materiálů poslední rok stouply a svůj vrchol zaznamenaly na podzim roku 2021. Jaké jsou další vyhlídky?
Se stejnými cenami jako v roce 2020 nepočítejte
Toho, kdo zrovna stavěl dům nebo měl rozjetý jiný projekt, citelně zasáhlo plošné zdražování všech stavebních materiálů a postupně také jejich nedostatek. Raketové navýšení cen se nevyhnulo ani dřevu. To bylo v roce 2021 zhruba o 140 až 200 % dražší než dřív, což se odrazilo hlavně na cenách dřevostaveb. Odborníci očekávají, že ceny mohou v roce 2022 mírně klesnout, ale rozhodně se nedostanou na stejnou úroveň jako v roce 2020. Černější scénáře už s návratem cen z roku 2020 nepočítají nikdy.
Projekty se prodraží až o čtvrtinu
Pokud si plánujete vzít hypotéku a nakoupit potřebný materiál, odložte to o jeden nebo dva roky, abyste nakoupili za trochu nižší cenu. Jestliže vás vlna pandemie zasáhla přímo během realizace projektu, pak víte, že bylo leckdy těžké materiál vůbec sehnat. Tento problém by se měl letos začít zvolna vytrácet. Už teď ale počítejte s tím, že se vám projekt prodraží zhruba o čtvrtinu. I když se v roce 2022 očekává mírný pokles cen dřeva, železa nebo oceli, k cenovým nabídkám jako v roce 2020 nejspíš nedojde.
Uvidíme světlo na konci tunelu?
Podle prognóz by k mírnému poklesu cen stavebních materiálů mělo dojít na jaře letošního roku. Pokud tedy na běžném účtu máte dostatek peněz, vyčkejte, až se ceny sníží, a potom nakupte vše potřebné, co vám chybí. U hypoték nebo účelových úvěrů je situace trochu složitější kvůli různým lhůtám čerpání. V tomto případě tak odklad není nejlepší volbou. K předpokládanému mírnému zlevnění stavebních výrobků a materiálů rozhodně nemusí dojít plošně. Do cen se budou promítat také ceny energií, které letos radikálně vystřelily vzhůru.