I v zimě si můžete užít grilování: tipy pro nezapomenutelnou party nejen na Silvestra
Zima začala úřadovat a vy vzpomínáte nejen na teplo letních měsíců, ale i na grilovačky a zábavu, které jste si při nich s přáteli a rodinou užívali? Nezoufejte! Voňavé grilované pochoutky si totiž můžete dopřát i v těchto chladných měsících.
Kde zimní grilovačku připravit?
Základem úspěchu je zvolit pro grilování vhodný prostor. Ideální je zastřešená terasa, balkon či veranda, které poskytnou alespoň částečný úkryt před větrem a sněhem. Pokud nemáte k dispozici zastřešené prostory, pokuste se vybrat alespoň závětrné místo. Gril je vhodné umístit trochu dále od zdi, aby se vzduch kolem něj mohl volně ohřívat.
Jaký gril zvolit?
Neméně důležitý je také výběr kvalitního grilu, který lze dobře rozpálit i za nižších venkovních teplot. Vhodné jsou především dva typy grilů:
Plynové grily: Díky plynovým hořákům rychle dosáhnete vysoké teploty i za velmi chladného počasí a snadno pak potřebnou teplotu také udržíte po celou dobu přípravy pokrmů.
Elektrické grily: Také se hodí pro grilování v zimě, protože se rychle rozžhaví a udržují vysokou teplotu, kterou lze snadno regulovat. Jsou však méně výkonné než plynové grily a mohou být dražší.
Vlastníte pouze gril na dřevěné uhlí? I s ním můžete v zimě oblíbené pochoutky úspěšně ugrilovat. Použijte kvalitní dřevěné uhlí, které vydrží déle hořet a udrží stabilnější žár. Zásadní je také otázka, jak gril zapálit. Ideálně si pomozte kvalitním podpalovačem, gril roztápějte delší dobu, i 30-40 minut předem.
TIP: Zkuste uspořádat grilovačku například při silvestrovském večírku. Připravte si speciální menu a nový rok přivítejte netradičně!
Co dalšího vám při grilování v zimě přijde vhod?
Pro pohodlí vás i vašich hostů nezapomeňte na kvalitní posezení, které zajistí odolný zahradní nábytek. Hostům dejte k dispozici deky. Teplo v mrazivých dnech skvěle zajistí i terasové ohřívače. Pro příjemnou atmosféru nezapomeňte ani na venkovní osvětlení.