Zlaté mince a 1 zlatá náušnice staré 900 let. To je nejnovější nalezený zlatý poklad
Nalezený zlatý poklad zatím nemá přesně vyčíslenou hodnotu. Dost možná, že je nevyčíslitelná.
Zlato ve studni
V severoizraelském městě Caesarea archeologové objevili 24 zlatých mincí, které mohou být až 900 let staré. Spolu s mincemi byla nalezena i jedna zlatá náušnice. Majitel zřejmě svůj poklad ukryl v domnění, že se pro něj jednou vrátí, patrně už to ale nestihl, píše britský zpravodajský web BBC.
Zlaťáky archeologové našli mezi dvěma kameny ve zdi studny patřící k domu. Mince byly ukryty v měděné nádobě.
Majitel podle archeologů možná zemřel v roce 1101, kdy město dobyla křižácká armáda Balduina I., který byl v letech 1100 až 1118 křižáckým vládcem Jeruzaléma.
"Dá se předpokládat, že majitel pokladu a jeho rodina zemřeli při masakru, nebo byli prodáni do otroctví, a tak si pro své zlato nemohli přijít," uvedli vedoucí archeologického týmu Peter Gendelman and Muhammad Hatar.
Nedaleko naleziště byly v 60. letech minulého století objeveny stříbrné a zlaté šperky ze stejného období jako mince, v 90. letech pak archeologové na místě našli měděné nádoby, rovněž asi 900 let staré. Předměty jsou vystaveny v muzeu v Jeruzalémě.
Caesarea se nachází mezi Tel Avivem a Haifou a patří k historicky nejvýznamnějším místům v Izraeli, mimo jiné protože tam král Herodes nechal postavit jeden z největších přístavů římského impéria. Jméno Caesarea mělo vzdát hold odkazu římských císařů.
Každoročně Caesareji navštíví asi milion turistů. Prohlédnout si tam mohou například zbytky akvaduktu či nejstarší dochované římské divadlo v oblasti.
V roce 2015 našli potápěči u izraelských břehů asi 2000 zlatých mincí z období před více než 1000 lety. Šlo o největší nález tohoto druhu u středozemního pobřeží Izraele.
ČTK