Záhadné protáhlé lebky z Bavorska patřily Cizincům, shodují se vědci
Bavorští archeologové se už desítky let potýkají se záhadnými nálezy, které jim nedávají spát. Nyní zřejmě historický oříšek rozlouskli.
Modroocí, světlovlasí… prototyp Hitlerových ideálních Arijců
Typické hroby z doby bavorského středověku ukrývají velmi podobná těla - skoro všechna patřila modrookým světlovlasým lidem, kteří až komicky stereotypně připomínají obrázky z nacistické rasové propagandy. Jenže mezi těmito těly se výjimečně, v několika osadách, najde výjimka. Zatím jich archeologové našli jen asi tucet, ale jsou si natolik podobné, že to nemůže být náhoda.
Vždy jde o těla žen, které všechny měly tmavé vlasy, temné oči a nezvykle protáhlé lebky. Vědci jich s nadsázkou říkají “Cizinci”. Nyní němečtí vědci ve spolupráci s izraelskými provedli analýzu DNA těchto pozoruhodných těl. S nečekaným výsledkem.
Obchod se ženami
Podle této analýzy se jedná o nevěsty pocházející z oblasti dnešního Bulharska a Rumunska - podle všeho existoval mezi oběma oblastmi obchod s těmito ženami - v Bavorsku sloužily jako něco exkluzivního, už jen proto, že se nacházely častěji v bohatých hrobech. Je pravděpodobné, že fungovaly jako dar spojený s potvrzením nějakých politických dohod, které se uzavíraly velmi dlouhou dobu.
Tento obchod s nevěstami přes půlku Evropy je pro vědce něco velice neobvyklého. “Je to jedna z nejdivnějších věcí, na které jsem narazil,” uvedl izraelský antropolog Israel Hershkovitz. “Opravdu tomu moc nerozumím,” přiznává. Pozůstatky z doby kolem roku 500 našeho letopočtu jsou součástí širšího vzorku podivně prodloužených lebek, které se nacházejí v pohřebních nálezech jak v Evropě, tak i Asii. Ty bavorské byly nalezené šesti moderních jihoněmeckých měst podél Dunaje už v šedesátých letech dvacátého století. od té doby ale zůstávaly záhadou, která přitahovala jak seriozní vědce, tak i ufology a další milovníky “alternativních pravd”.
Příprava na to, být nevěstou
Neví se, jak ani proč byly lebky tak protahovány - a ženy mrzačeny. Neznáme ani dopady, jaké to na ně mělo. Podle historiků je pravděpodobné, že lebky byly protažené metodou takzvané kraniání deformace, tedy silným utahováním v raném dětství - je tedy jasné, že tyto nevěsty musely být od narození na svou roli připravované.
Pozoruhodné je, že tuto praktiku používali zejména kočovní Hunové, u obyvatelstva z Rumunska a Bulharska mohlo tedy jít o nějakou tradici, která zde po nájezdnících zůstala. Jenže z historického hlediska to stejně nedává smysl: neví se o žádných podobně masových “výměnách manželek” - pokud k nějakým politickým sňatkům docházelo, týkaly se jen panovníka nebo několika jeho družiníků, nikdy ne tolika lidí, jako se našlo v jedné generaci v Německu.
Text: Martin Kolář