27. prosince 2024 16:50

Koho Hitler nebo Stalin vymazali z fotek? Tři důležité osoby a důkazy, jak byly zrazeny

Historii píší vítězové, praví známé pořekadlo. Orwellovské praktiky vymazávání lidí z historie se však během 20. století prováděly skutečně znepokojivým způsobem...

O někom jste nejspíš slyšeli, o někom ne. Trio nejzásadnějších diktátorů 20. století však dělalo hodně pro to, aby dějiny na nežádoucí postavy zapomněly. Důkazem jsou zfalšované fotografie, na nichž se funkcionář, jenž postupem času upadl v nemilost, záhadně nevyskytuje. Na koho však historie nakonec nezapomněla?

1. Nikolaj Ježov

Když během 30. let minulého století probíhala v sovětském Rusku takzvaná Velká čistka, nikdo si nemohl být jist svým postavením. Stalinově snaze odstranit politickou opozici unikl jen málokdo, napříč společenskými vrstvami došlo k zavraždění zhruba milionu lidí. Ve druhé polovině 30. let, kdy k represím docházelo v největším měřítku, byl jejich organizátorem Nikolaj Ježov; kvůli své nevysoké postavě přezdívaný krvavý skrček. Ani pozice ministra vnitra (NKVD) jej však neuchránila před tragickým osudem.

V závěrečné fázi čistky totiž Stalin nařídil popravit i většinu agentů státní policie, což platilo i pro Ježova. Ten byl nejprve v roce 1938 přeřazen do relativně bezvýznamné funkce lidového komisaře lodní dopravy, pak zbaven svých dalších výsad v rámci NKVD, zatčen a počátkem roku 1940 zastřelen. Stalin pak nechal systematicky vymazat všechny Ježovovy veřejné záznamy a roznést drby, že Ježov kolaboroval s nacisty a uprchl na západ. Slavná fotografie z roku 1937 u průplavu Moskva-Volha je nejslavnější připomínkou těchto činů.

2. Qin Bangxian

Zapálený čínský komunista známý také pod jménem Bo Gu patřil do nejbližšího okruhu Mao Ce-tunga. Během 20. let studoval na Šanghajské univerzitě, jež byla tou dobou známá pro svůj revolucionářský zápal. I Bo Gu propadl učení marxismu a leninismu, které následně studoval i v Moskvě. V první polovině 30. let se vypracoval až do čela Komunistické strany Číny, později však ustoupil Maovi, jehož moc jen rostla.

Přestože Bo Gu měl ve straně stále množství příznivců, nepodařilo se mu odčinit několik diplomatických přešlapů z předešlých let – v čele s jeho ochotou vyjednávat se zástupci znepřátelené Čínské národní strany (Kuomintang). Zůstal však v širším okruhu čínského komunistického vedení až do konce druhé světové války, roku 1946 však společně s několika dalšími komunistickými funkcionáři zahynul při pádu letadla. Mao Ce-tung následně očernil jeho odkaz a nechal ho z důvodu údajné zrady komunistické strany odstranit z fotek.

3. Joseph Goebbels

Tenhle případ je docela podivný. Říšský ministr propagandy Joseph Goebbels totiž Hitlera nezradil, naopak byl dlouhodobě jedním z jeho nejvěrnějších následovníků. Na samém konci války jej Hitler dokonce jmenoval svým nástupcem ve funkci říšského kancléře – jak známo, na špičce německého politického systému však Goebbels zůstal pouhý jeden den, neboť následně tváří v tvář nevyhnutelné porážce Třetí říše spáchal i s celou rodinou sebevraždu.

O to více je zarážející fotografie, jež vznikla v roce 1937 na zahradě berlínské vily prorežimní filmařky Leni Riefenstahl. Na ní původně stál Goebbels vedle Hitlera, ovšem později existovala tato fotografie i ve verzi bez Goebbelse. Těžko říct, z jakého důvodu chtěl Hitler svého věrného spolupracovníka zrovna na této fotce vymazat – pravý důvod se už zřejmě nikdy nedozvíme.

Zdroj: ResearchGate, History

Video, které jste mohli minout: Hitler velel nacistické říši z ozbrojeného vlaku. Podívejte se na jeho mobilní pevnost

Mojmír Sedláček

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom