Chauvetova jeskyně změnila historii lidstva. Dovnitř ale nikdo nesmí
Posvátné cesty 1 - Chauvetova jeskyně
Chauvetova jeskyně v jihovýchodní Francii je považována za jednu z největších paleolitických svatyní, která kdy byla objevena. Do jejích útrob se ale bohužel nepodíváte.
Eliette Brunel-Deschampsová, Christian Hillaire a Jean-Marie Chauvet se roku 1994 vydali probádat dosud neznámou jeskyni v údolí řeky Ardèche, v jejímž nitru narazili na opravdovou raritu, která změnila celou historii lidstva.
Malby staré 35 000 let
Tým v jeskyni objevil stěny a stropy zdobené stovkami realistických maleb na motivy jelenů, nosorožců, divokých koní či medvědů. Obrazce byly namalovány v barvách i přírodním uhlem. Jedinečnost paleolitického umění v Chauvetově jeskyni však nespočívá jen v neobvyklých námětech, ale zejména v dokonale zachovalém stavu kreseb. Radiokarbonová metoda datování následně ukázala, že jsou malby výtvorem prvních moderních lidí, kteří přišli do Evropy. Stáří uměleckých děl, jak se můžete dozvědět i v dokumentu Posvátné cesty 9. 11. ve 14:45 na Prima ZOOM, se odhaduje na 35 000 let.
Chauvetova jeskyně Zdroj: Getty Images
Jeskyně Chauvet 2
Aby se předešlo poškození vzácných maleb návštěvníky, jak se bohužel stalo v jeskynním komplexu Lascaux, byla paleolitická svatyně pro veřejnost uzavřena. I přesto však mají nadšenci pravěkého umění možnost si prohlédnout přesnou repliku Chauvetovy jeskyně. Takzvaný Chauvet 2 je dokonce díky jedinečnému designu a rozloze považován za největší zdobenou repliku jeskyně na světě.