Vesmírné odpadky ohrožují naši civilizaci. Kolik bude stát úklid?
Podle vědců je naléhavě nutné začít odstraňovat kosmické smetí
Vědci se shodují, že je naléhavě nutné začít s odklízením kosmického smetí, které krouží kolem Země, a zahájit bezpečné vypouštění satelitů bez vytváření nového odpadu v blízkém okolí naší planety. Na svých internetových stránkách to uvedla Evropská kosmická agentura (ESA).
Budoucí vesmírné mise musejí být podle vědců dlouhodobě udržitelné a musejí zahrnovat i bezpečnou likvidaci při svém závěru. Nynější úroveň znečištění znamená, že je nezbytné brzy začít s odstraňováním trosek z oběžné dráhy a s přípravou pilotovaných "čistících" misí. Podle ESA k tomu dospěli účastníci konference, která se v závěru dubna konala v německém Darmstadtu.
Tohoto prestižního fóra se zúčastnilo více než 350 odborníků z téměř všech významných kosmických agentur, ale také z průmyslových odvětví, vlád a vědeckých institucí.
Včera bylo pozdě
"Mezi experty panuje široká a silná shoda, že je naléhavě nutné práce na odstraňování odpadu zahájit hned," cituje evropská agentura šéfa Úřadu ESA pro kosmický odpad Heinera Klinkrada. "Naše pochopení rostoucího problému s vesmírným odpadem lze srovnat s pochopením potřeby vypořádat se s měnícím se klimatem Země před dvaceti lety," dodal.
ANIMACE: Všechny meteority, které kdy dopadly na Zemi
Vědci upozorňují, že pokračující nárůst množství trosek kosmických aparátů stále více ohrožuje ekonomicky a vědecky velmi důležité oběžné dráhy. Poukazují přitom na to, že družicová infrastruktura poskytuje denně nedocenitelné služby jednotlivým lidem i ekonomikám, ale krom toho je také sama o sobě velmi drahá. Náklady na výměnu nynějších zhruba 1000 aktivních satelitů na oběžné dráze by podle odhadů vyšly na zhruba 100 miliard eur (téměř 2,6 bilionu korun). Celkový ekonomický dopad ztráty těchto satelitů by ovšem byl o několik řádů vyšší, tvrdí ESA. Lidská společnost by utrpěla vážné škody.
Byznys jménem odpadky
Satelitní operátoři na celém světě, kteří řídí telekomunikační, meteorologické, navigační či přenosové družice, dnes soustřeďují své úsilí na kontrolu kosmických trosek. Základním cílem je zabránit kaskádě samovolných kolizí v příštích několika desetiletích.
ESA uvádí, že si stanovila za strategický cíl vývoj techniky a postupů aktivního odstraňování trosek. Nová iniciativa nazvaná Čistý vesmír zahrnuje vyspělou techniku schopnou přiblížit se k cíli, zmocnit se ho a dostat ho z oběžné dráhy. Možnost realizace takové mise se prý už zkoumá.