Velká moc opravdu korumpuje vždy, tvrdí psychologové
Tento článek se nijak nevyjadřuje k české politice, je jen konstatováním vědeckých poznatků o distribuci moci.
Je to už víc než sto let, co britský politik lord Acton prohlásil slavnou větu: „Moc korumpuje a absolutní moc korumpuje absolutně.“ V dnešní době ji spíš známe z optimistické verze ze Spider-Mana, který ve filmech říkal, že „velká moc přináší velkou zodpovědnost.“ Psychologové a sociologové teď potvrdili, že pravdu měl britský šlechtic…
V časopise The Leadership Quarterly teď byla zveřejněna studie, která zkoumala chování mocných našeho světa. Respektive stavěla lidi různých povah do role, kde měli moc. A pak vědci studovali, jak se budou testované osoby chovat. Nejprve však všichni testovaní prošli celou řadou psychologických a osobnostních testů, které měly prověřit jejich povahu. Díky tomu psychologové dokonale znali morální vlastnosti testovaných.
Jak to vidíte vy?
Pak hráli testovaní muži a ženy hru na diktátora; odměňovala asociální volby – takže korupční chování v ní přinášelo výhody. Psychologové pak porovnávali, jak si vedli ti, kdo předtím vyšli v testech jako „ti slušní“ oproti těm „méně poctivým“. Ukázalo se očekávané: darebáci se jako darebáci chovali i ve hře, a to od začátku a velmi výrazně. Slušní lidé se zpočátku při hraní chovali tak, aby jejich volby nikomu neubližovaly. Ale později, když je hra pohltila a zvedaly se vklady, o něž se hrálo, přistoupili na asociální pravidla a také oni začali více využívat metody, které přinášely prospěch jim samotným na úkor ostatních…
Ve hře i v životě platí podle autorů stejná pravidla, jak asociálně korupční chování potlačit, ve hrách i v reálném životě. Pokud má jedinec příliš velkou moc, podléhá korupci snadněji. Pokud se herní (i společenská) pravidla nastaví tak, aby jedinci příliš velkou moc nezískávali, „mohou mocní a vůdci pít z kalichu korupce méně,“ – jak poeticky konstatoval John Antonakis, který celý výzkum vedl.
KORUPCE JE JEDEN Z NEJHORŠÍCH ZLOČINŮ. A CO TY DALŠÍ?