Tři králové mohli být ženy – oficiálně to přiznala už i církev
Tři krále znají všichni, ale kromě jejich jmen (Kašpar, Melichar a Baltazar) o nich nevíme vlastně vůbec nic. A teď se objevilo další zpochybnění: možná to dokonce nebyli ani muži!
Na betlémech i vánočních pohledech je vidíme úplně zřetelně – ale o to rozmazanější jsou v historických záznamech. O jejich původu se dá tedy jen spekulovat. Anglikánská církev dokonce už před 10 lety rozhodla, že jich jejich mužství odebere.
V angličtině se „Tři králové“ nazývají „Tři moudří muži“ - tedy až donedávna nazývali. Teď je oficiálním pojmenováním výraz „magi“, neboli mágové. Výhodou tohoto výrazu je, že neoznačuje sexualitu; může tedy označovat jak muže, tak ženy.
Je to zcela úmyslné. „Možnost, že jeden nebo víc magi byl ženského pohlaví, nemůžeme úplně vyloučit,“ oznámila komise generálního synodu, která měla na starost úpravu 68 míst v posvátných textech, kde se o třech králích mluví. Podle řady svědectví se jedná o vítězství feministek, a ne zdravého rozumu – tato změna nastala po nátlaku amerických zástupců církve, pro něž je feminismus velké téma.
Kde je pravda?
Současně ale není vyloučené, že by mohly mít feministky pravdu. Z evangelií se totiž o „králích“ opravdu téměř nic nedozvíme. Tři z nich o žádných králích vůbec nemluví, zmiňují se pouze dary. V Matoušovu evangeliu se o mudrcích z východu sice píše, ale nijak se neupřesňuje jejich počet. Všechno další je už výmyslem středověku – jména, trojice i dary, jaké přinesli. Není divu, že řada myslitelů psala o třech, pěti, dvanácti, anebo dokonce dvaceti králích…
Když se narodil Ježíš v judském Betlémě za dnů krále Heroda, hle, mudrci od východu se objevili v Jeruzalémě a ptali se: 2 „Kde je ten právě narozený král Židů?"
Anglikánský synod vychází z intepretace, kde se výrazem magi označovali kněží-úředníci, kteří sloužili na perském královském dvoře. To není nijak v rozporu s nejnovějšími vědeckými poznatky, naopak. Historici i archeologové potvrzují, že v této říši, jíž tehdy vládli Parthové, to bylo možné. Tedy je realitou, že roli úředníků-kněží zde zastávaly i ženy…
Stejně jako u mnoha jiných dějinných událostí můžeme v klidu říci, že víme, že nic nevíme a pravda může být kdekoliv…
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: