Největší boháči na Titanicu: Kdo unikl ledové smrti a kdo zemřel jako gentleman?
Amerika v barvě II 5 - Titanic
Tito lidé na palubu Titanicu nastupovali jako ti nejbohatší z nejbohatších, ledovou vodu ale uplatit nelze.
Plavba na Titanicu byla velmi prestižní záležitostí a ty nejlepší kabiny si mohla dovolit skutečně jen naprostá smetánka; nejdražší lístek stál tehdy 2 560 dolarů, což při přepočtu na dnešní ceny dělá neuvěřitelných 61 tisíc dolarů, tedy více než milion a půl korun českých. Pro některé pasažéry ale částka, ze které se běžnému člověku protočí panenky třikrát dokola, znamenala zhruba tolik, co plivnutí do vany. Tady je pět lidí, kteří měli dost peněz na to, aby si koupili všechno, nač pomysleli. Dokázali se ale vyplatit z kruté smrti v ledové vodě?
TITANIC First Class passengers ~ John Jacob Astor, and his wife Madeline Force Astor. John, was one of the wealthiest passengers on the ship.
Posted by Rose's Edwardian Boudoir on Tuesday, December 2, 2014
John Jacob Astor IV.
Když se v roce 1912 sedmačtyřicetiletý obchodní magnát a realitní developer John Jacob Astor IV. se svou devatenáctiletou těhotnou manželkou a airedalským teriérem Kitty na zaoceánský parník nalodil, jeho jmění čítalo 87 milionů dolarů – okolo 60 miliard dnešních korun. O tom, jak jeho poslední chvíle vypadaly, se toho moc neví. Podle toho, co se povedlo na základě svědectví zrekonstruovat, se ptal, jestli na záchrannou loď může nastoupit se svou manželkou, protože se o ni vzhledem k jejímu těhotenství bál; nebylo mu to ale umožněno. Někteří z přeživších pasažérů ho pak ještě zahlédli celkem poklidně pokuřovat cigaretu. Ani ne hodinu poté parník zmizel pod hladinou. Tělo slavného milionáře objevili brzy nad ránem.
Benjamin Guggenheim
I americkému obchodníkovi Benjaminu Guggenheimovi bylo sedmačtyřicet, když si na Titanic koupil lístek. Původně s ním ale neměl v plánu cestovat. Do Spojených států se měl vrátit na Lusitanii, její plavbu ale zrušili kvůli opravám. Při nástupu na palubu luxusního zaoceánského parníku jeho jmění čítalo zhruba 4 miliony amerických dolarů, tedy, započteme-li inflaci, přes dvě miliardy dnešních korun.
Srážka s ledovcem ho zastihla spícího a ani se při ní neprobudil. Probrala ho až jeho pětadvacetiletá milenka, která náraz cítila. Spolu s pomocným personálem se pak odebrali na palubu, kde do člunů naložil přítomné ženy a utěšoval je, že jde pravděpodobně jen o malou opravu. Sám ale pravděpodobně věděl, že je zle. Se svým komorníkem se oblékli do nejlepšího smokingu, co s sebou měli, usadili se v grand foyer, popíjeli brandy a kouřili doutníky. „Oblékli jsme se jako gentlemani a jsme připraveni zemřít jako gentlemani,“ nechal se podle svědků slyšet, než se loď potopila. Jeho tělo nikdy nenašli, zůstalo uvězněné ve vraku.
Margaret Brownová
Skutečné jméno téhle ženy vám možná nic neříká, určitě jste ale už slyšeli její přezdívku: Nepotopitelná Molly Brownová. Na rozdíl od většiny příslušníků smetánky na Titanicu se narodila i vdala v běžných finančních poměrech a zbohatla náhle, když se jejímu manželovi zadařilo v důlním průmyslu. Její jmění čítalo odhadem okolo 90 milionů korun, přesto se na ni ale ostatní dívali spatra; byla pro ně zkrátka jen zbohatlice.
Brownová nejen pomáhala při evakuaci, ale posádku záchranného člunu také nutila se na místo potopení okamžitě vrátit pro další lidi; jejího velitele, který měl strach, aby je vír z potápějícího se kolosu nestáhl pod hladinu, dokonce rázně ujistila, že pokud se nevrátí, shodí ho pádlem z lodi.
ida and isidor strauss
Posted by Sydney Lee Barnes on Thursday, November 18, 2010
Isidor a Ida Strausovi
Sedmašedesátiletý zámožný obchodník a politik Isidor Straus na Titanic nastoupil spolu s třiašedesátiletou manželkou Idou. Postarší manželský pár v té době vlastnil jmění v hodnotě zhruba dnešních 175 milionů dolarů (4 miliard korun). Ani je ale peníze před smrtí nezachránily. Ida měla samozřejmě šanci se z lodi dostat mezi ostatními ženami z první třídy, rezolutně ale odmítla svého muže opustit. Místo sebe do člunu posadila svou služku a ještě jí dala svůj kožich. Očití svědci je naposledy viděli, jak jdou po palubě potápějící se lodi ruku v ruce.
Ve smrti ale přesto zůstali rozděleni. Zatímco tělo Isidora Strause oceán vydal, ostatky jeho manželky se nikdy nenašly. Rodina proto alespoň nabrala do pohřební urny vodu z místa nehody, kterou pak uložili do rodinné hrobky vedle Isidorových zpopelněných ostatků.
Titanic Zdroj: 20th Century Fox
George Dennis Wick
Osmapadesátiletý průmyslník George Dennis Wick, jehož jmění se pohybovalo okolo pětadvaceti milionů dnešních korun, si Titanic vybral jako ideální způsob jak završit dovolenou v Evropě, kde se byl zregenerovat a posílit své nalomené zdraví. Jak dnes už víme, horší volbu učinit nemohl. Když parník rozpáral ledovec, dál se ženou poklidně odpočívali ve své luxusní kabině, dokud za nimi nepřišla jejich tehdy už dospělá dcera s informací, že jí člen posádky doporučil nasadit si záchrannou vestu. Wick ale odmítal uvěřit, že by se mohlo něco stát. „Nesmysl,“ prohlásil údajně. „Tahle loď je v naprostém pořádku.“ Jeho optimismus mu vydržel i ve chvíli, kdy dceři sedící v záchranném člunu z paluby s úsměvem mával. Jeho tělo nikdy nikdo nenašel.