Společnost zkolabuje do 40 let, varuje prestižní vědecký institut. Proč?
Kolem roku 2040 by podle britského institutu měla globální civilizace zkolabovat...
Příčinou pádu celé naší společnosti nebudou náboženství, imigrace, a dokonce ani války. Všechny tři tyto fenomény samozřejmě budou hrát svou roli – ale hlavní příčinou katastrofálních změn, které na lidstvo čekají, bude hlad.
Už jsme v západním světě zapomněli, co to hlad je – ale on se v polovině 20. století vrátí. A podle studie Global Sustainability Institute v takové síle, že to způsobí kolaps celé civilizace.
Vědci z této známé instituce vytvořili matematický model, který počítá s tím, že se lidstvo nezmění a bude se i v dalších letech chovat stejně jako nyní – a také, že budou pokračovat klimatické trendy, jak je vidíme probíhat v současnosti. Výsledek této práci je velmi skeptický k budoucnosti lidstva jako takového…
Hlad je tady
„Výsledky ukazují, že kolem roku 2040 bude čelit globální systém zásobování potravinami katastrofálním ztrátám – a to povede k bezprecedentním epidemiím hladu,“ tvrdí Dr. Aled Jones, který na studii pracoval a současně ředitel výše zmíněného institutu. „V tomto scénáři globální společnost v podstatě zkolabuje kvůli permanentnímu nedostatku výroby potravin.“
Tato zpráva není jediná, která se problémem nedostatku potravin v blízké budoucnosti zabývá. Nedávno se stejnému tématu věnovala pojišťovací společnost Lloyds – a dospěla bohužel k velmi podobnému závěr. Shrnutí jejich zprávy říká: "Globální systém dodávky potravin je pod chronickým tlakem uspokojit stále vzrůstající poptávku. Jeho zranitelnost je negativně ovlivňována faktory jako změna klimatu, nedostatek vody, globalizace a zvýšená politická nestabilita.“
Co by se stalo, kdyby nebylo jídlo?
Asi si dokážeme jen těžko představit, co by se stalo, kdyby opravdu dlouhodobě vznikl nedostatek potravin. Studie Lloyds se na to pokouší najít odpověď: „Selhání produkce potravin by vedla k zásadním ekonomickým i politickým problémům.“ Dál už tyto představy nemusíme rozvádět, asi každý si dokáže vybavit, co dělají davy zoufalých lidí, kteří nemají dostatek potravin pro své děti – jdou a pokusí si je vzít od těch, kdo zatím jídlo mají. A může jim to někdo vyčítat?
Podle OSN se musí do roku 2050 produkce potravin proti současnému stavu zvýšit na přibližně dvojnásobek – a podle realistů to už není v silách naší planety…