Řezník z Kwangdžu zabíjel demonstranty a dostal trest smrti. Škodil i na sklonku života
Bývalý jihokorejský prezident Čon Du-hwan nebyl ve své zemi příliš populární. I po svém svržení zemi a jejím lidem škodil.
Bývalý jihokorejský prezident Čon Du-hwan, který zemi vládl železnou pěstí po vojenském převratu v roce 1979 a rozdrtil následující prodemokratické protesty, zemřel 23. 11. 2021 časně ráno ve věku 90 let. Čon podlehl chronickému onemocnění. Bývalý prezident trpěl maligním nádorovým onemocněním plazmatických buněk, zvaným Kahlerova nemoc.
Řezník z Kwangdžu
Vojenský puč a následný masakr studentů při potlačení prodemokratických demonstrací ve Kwangdžu v roce 1980 patří k nejtemnějším kapitolám moderních jihokorejských dějin. Čonovo osmileté vládnutí se vyznačovalo brutalitou a represemi, které postihly desetitisíce lidí. Bylo ale také poznamenáno rostoucí prosperitou země.
Režim tak dosáhl toho, že v Soulu v roce 1988 uspořádal Letní olympijské hry. Čon byl také prvním jihokorejským vůdcem, který předal moc pokojně. Přesto takzvaný řezník z Kwangdžu patřil k nejvíce nenáviděným osobám v zemi.
Řezník z Kwangdžu 1 Zdroj: Getty Images
Odsouzen k trestu smrti
Šéf státu z let 1980–1988 byl v srpnu 1996 v jihokorejském procesu století odsouzen k trestu smrti za vzpouru, vlastizradu a úplatky. Později mu byl trest změněn na doživotí a v prosinci 1997 dostal milost. I po propuštění z vězení se Čon několikrát vrátil do centra pozornosti, například nezaplacenými pokutami v řádu až stovek miliard wonů, zatímco se ukázalo, že jeho potomci a další příbuzní vlastní nemovitosti v hlavním městě Soulu a ve Spojených státech.
Loni byl odsouzen k podmíněnému trestu za hanobení demokratického aktivisty a katolického kněze ve svých pamětech. Žalobci se odvolali a Čon měl příští týden stanout znovu před soudem.