28. července 2022 06:00

Odkud pocházejí američtí indiáni? Nový objev přepisuje původ domorodých obyvatel

Jelení jeskyně byla i se svými pradávnými obyvateli dlouho opředená tajemstvími, která odolávala i zkoumání současných vědců. Čím víc toho nyní víme, tím zajímavější celá záležitost je.

14 tisíc let staré kusy lebek a kostí pradávných obyvatel našli v čínské jeskyni těžaři vápence, a to už v roce 1989. Dlouho je ale nikdo řádně neprozkoumal, což – jak se ukázalo v roce 2012 – byla obrovská chyba.

Vědci totiž tehdy odhalili, že mohou patřit dokonce dosud zcela neznámému lidskému druhu. Podle nálezů se tito pralidé živili jelením masem, proto se jim říká Jelení lid a jeskyně na jihozápadě Číny se také překřtila na Jelení. Moderní technologie teď ale ukázaly, že se odborníci celou dobu pletli…

Příbuzní mezi domorodými Američany

Podle výsledků analýzy DNA ostatků jeleních lidí publikované v odborném časopise Current Biology jsou totiž příbuzní nejen se současnými Východoasiaty, ale velmi jasně také s domorodými Američany. Přesněji řečeno, nejbližší nalezená DNA byla (kromě 13 900 let starého vzorku ze Sibiře) zároveň nejstarší DNA kdy nalezená u domorodých Američanů.

Že mají původní obyvatelé Ameriky silné vazby na východní Asii, není žádným překvapením. Nový objev ale vědce donutil popřemýšlet o důkladné úpravě toho, co vědí o prastarých migračních cestách. Mělo se totiž za to, že první lidé, kteří zamířili přes Pacifik, byli dlouhodobí obyvatelé Sibiře, jenže teď se zdá, že lidská populace po nějakou dobu žila ve východní Číně, a až pak se někteří z nich vydali na sever.

Zdroj: Current Biology

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom