První Evropané vypadali úplně jinak než my
Dokážete si představit kombinaci světlých očí a tmavé pleti? Dnes se jedná o velkou vzácnost, ovšem z překvapivých důvodů dává taková kombinace evolučně smysl. Jak vypadali naši předci?
Roku 1903 se archeologům podařil téměř zázračný objev. V Cheddarské rokli, která je mimochodem domovinou slavného sýru, se totiž našly lidské kosti staré téměř 15 tisíc let a především jedna téměř kompletně dochovaná kostra muže. Tu se podařilo odhadnout na stáří kolem necelých 10 tisíc let a vykazovala hned několik zvláštností. Jednak byla osamocená, což pro pohřbívání v době mezolitu rozhodně nebylo typické; tehdejší lidé byli nejčastěji umisťováni v hromadných hrobech po tuctech. Jenže tím zvláštnosti tohoto našeho předka zdaleka nekončí.
Specifika prvních lidí
„Jedná se sice pouze o jednoho člověka, jenže na něm můžeme sledovat specifika populace v tehdejší Evropě,“ řekl výzkumník Tom Booth, odborník na paleobiologii. Pomocí testů DNA se podařilo zrekonstruovat obličej tohoto muže, známého v Anglii jako „Cheddar Man“. A jak můžete vidět na fotografii, tento zástupce homo sapiens měl světlé oči, hnědé kudrnaté vlasy a tmavou pleť; pro nás nyní velmi nepravděpodobná kombinace!
V dané době (tedy zhruba před 10 tisíci lety) se v severní Evropě nejednalo o nic zvláštního. Světlé oči jsou zřejmě evolučně o něco starší nežli světlá barva kůže. Ta se vyvíjela z tmavé především proto, že světlá lépe absorbuje ultrafialové světlo, důležité pro přirozené vytváření vitamínu D. A lepší schopnost produkce vitamínu D je důležitá v chladnějších podmínkách, kde se k člověku nedostane tolik slunečního světla jako v rovníkových oblastech.
Společný původ Evropanů
Jeskynní systém Cheddar je fascinující i v řadě dalších ohledů, o nichž si povíme jindy. Rozloha podzemních jeskynní se však blíží velikosti londýnského metra, navíc podmínky jako tma, chlad a vlhkost jsou ideální nejen pro zrání sýrů, ale i uchování kosterních pozůstatků našich předků; v rozsáhlých britských jeskyních se jich postupně podařilo objevit velké množství a není důvod si myslet, že jsme u konce.
Za zmínku stojí i to, že Cheddar Man vlastně ukazuje, jak vypadali první Britové. Ostrov byl sice lidskými předky osídlen už dříve, avšak tato starší populace postupně vymřela a právě přibližně před 10 tisíci lety vznikla v Anglii první linie obyvatel, jež vydržela až dodnes. Tento neortodoxní fešák se určitě nebude líbit rasistům, kteří ho za svého praotce jistě nebudou chtít označit; pravda je však taková, že právě takhle jsme kdysi vypadali všichni. Je dobré si to čas od času připomenout.