11. prosince 2024 15:15

Úžasný objev: Obrovskou mayskou pevnost obklopuje pocit strachu, podívejte se na video

Zapomenuté poklady Mayů (1) – pevnost

Archeologové objevili v džungli mayskou pevnost, z jejíhož uspořádání přímo čišel hmatatelný pocit strachu. Fascinující nález umožnila laserová technologie.

Silně opevněné místo chráněné příkopy a až sedm metrů vysokými zdmi a strážními věžemi se zásobou pečlivě vybraných oblázků sloužících jako munice do praků svědčí o tom, že Mayové svá fascinující města museli bránit před nebezpečím zvenčí. Dosud přitom vědci díky několika málo rytinám a dochovaným nápisům tušili jen málo o tom, jak Mayové vedli války.

Přečtěte si také: Unikátní objev při stavbě české dálnice. Pravěká mohyla je zřejmě největší v Evropě

Pevnost pojmenovaná La Cuernavilla se táhne v délce čtyř kilometrů po strmém hřebenu mezi mayskými městy El Zotz a Tikal na severu Guatemaly. Podle archeologa Stephena Houstona z Brownovy univerzity v americkém státě Rhode Island se jedná o největší obrannou strukturu objevenou nejen v této oblasti, ale zřejmě ve všech dávných amerických říších.

„Bylo to překvapivé,“ komentoval objev Houston. „Měli jsme tendenci válčení Mayů romantizovat jako něco, co bylo z velké části ritualizováno a soustředěno ke konci jejich civilizace. Opevnění, které nyní vidíme, ale naznačují zvýšenou úroveň konfliktu v průběhu staletí. Vládci se tak moc báli o bezpečnost, že cítili potřebu investovat do opevnění na vrcholech kopců. V této krajině je téměř hmatatelný pocit strachu.“

Zázrak jménem LiDAR

Tajemnou pevnost archeologové objevili díky leteckému mapování laserovou technologií LiDAR (Light Detection And Ranging), která umožňuje nahlédnout pod hustý příkrov džungle. Objevené ruiny pak vědci zkoumali přímo na místě, což bylo krajně obtížné. Jak můžete vidět v dokumentu Zapomenuté poklady Mayů na Prima ZOOM, dusné horko, hustá vegetace a nebezpeční a jedovatí tvorové nominovali severní Guatemalu na jednu z nejnáročnějších archeologických lokalit vůbec.

V rámci projektu mezinárodní tým vědců zmapoval technologií LiDAR už 2100 kilometrů čtverečních Mayské biosférické rezervace v Guatemale a chystá se pokračovat. Výsledky jsou ohromující – ukázalo se, že rozsah mayské civilizace dosud vědci značně podceňovali.

Po virtuálním odstranění husté džungle se objevily tisíce dosud neznámých staveb včetně nových měst, chrámů, pyramid, pevností, cest nebo zavlažovacích nádrží a kanálů. Jestliže dosud vědci předpokládali, že pod kontrolou Mayů žilo nanejvýš pět milionů lidí, nově toto číslo guatemalský archeolog Francesco Estrada-Belli odhaduje až na 15 milionů.

Mohlo by vás také zajímat: Archeologové objevili neznámý mayský palác na východě Mexika. Je starý více než tisíc let

Mayové vytvořili a používali jediné propracované písmo předkolumbovské Ameriky a vytvořili také velmi přesný kalendář založený na pokročilých znalostech matematiky a vesmíru. Mayská říše na poloostrově Yucatan trvala déle než 2000 let, než její území po roce 1520 postupně obsadili španělští dobyvatelé.

Zdroj: National Geographic, Golden Software

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom