Nejsilnější nejaderný výbuch 2. světové války zabil 1300 lidí. Apokalypsu doprovázely pršící zlaté cihly

Stejně jako dnes byla Bombaj i v roce 1944 jedním z největších a nejfrekventovanějších přístavů Indie. Rok před koncem druhé světové války sem proudily zásoby, výstroj a munice pro indické a spojenecké síly bránící se proti japonské invazi, kterou země vycházejícího slunce rozpoutala na východě subkontinentu v březnu 1944.

K lodím, které s nákladem pro „bojující Indii“ zakotvily ve Viktoriiných docích bombajského přístavu, patřila i 130 metrů dlouhá Fort Stikine. Relativně nová loď třídy Fort (kanadská obdoba americké třídy Liberty) o výtlaku 7142 tun přistála v Bombaji 12. dubna 1944 s opravdu pestrým nákladem.

Přečtěte si také: Odkaz kronikáře Kosmy na jednom místě: V Klementinu se na podzim objeví rukopisy i z daleka

Hořlaviny a výbušniny

Na 8700 balíků surové vlny přístavní dělníci při předchozích zastávkách v Gibraltaru, Port Saidu a Karáčí postupně navrstvili kolem 1000 sudů mazacího oleje a 1395 tun výbušnin včetně námořních torpéd a min, dělostřeleckých granátů a další munice. To vše doplnily dřevěné trámy a železný šrot, ale také množství sudů s páchnoucími rybími vnitřnostmi používanými jako hnojivo. Třešničkou na tomto podivném dortu pak byly zlaté odlitky v hodnotě tehdejších 890 000 liber.

Kapitán lodi James Naismith, který náklad charakterizoval jako „všechno, co buď hoří, nebo vybuchuje“, proti jeho uložení na Fort Stikine v Karáčí marně protestoval. Aby unikli silnému rybímu zápachu linoucímu se z lodních průlezů, vydali se kapitán Naismith s většinou posádky krátce po přistání v Bombaji na břeh. Neměli tak šanci zaregistrovat, že se o dva dny později kromě pachu z lodi začal postupně linout i podezřelý dým.

Bylo kolem 14:00 odpoledne 14. dubna 1944, když zbylí členové posádky zalarmovali přístavní hasiče. Důvodem byl požár někde uvnitř nákladní sekce č. 2. Hasičům se sice dovnitř podařilo napumpovat kolem 900 tun vody, protože ale nenašli ohnisko požáru, kouř a plameny stále sílily.

Dva výbuchy

Při pomyšlení na to, co všechno loď veze a jak požár živí balíky vlny nasáklé olejem, nařídil kapitán Naismith v 15:50 opuštění lodi. Sám zůstal, aby řídil poslední záchranné práce. O 16 minut později došlo k explozi, kterou historici považují za nejsilnější výbuch druhé světové války před svržením jaderných pum na Hirošimu a Nagasaki.

Enormní exploze rozlomila trup lodi na dvě části a nedaleko kotvící nákladní loď odhodila na břeh jako by byla z papíru. Tlaková vlna se prohnala celou Bombají a vyrazila okna v domech, které byly 12 kilometrů daleko. Otřes vyvolaný výbuchem byl tak silný, že ho zaznamenaly seizmologické stanice v oblasti 1500 km vzdáleného Himálaje. Déšť hořících trosek a nákladu zasypal město a zapálil plochu dvou kilometrů čtverečních. Aby toho nebylo málo, došlo 32 minut poté k druhému, téměř stejně silnému výbuchu.

Bombaj v tu chvíli připomínala scénu z Apokalypsy. Přístavní budovy, doky i navazující bloky obytných domů zmizely nebo se změnily v pole planoucích trosek. Hořící balíky vlny létaly vzduchem stovky metrů daleko a šířily požár do dalších čtvrtí. V blízkosti Fort Stikine se potopilo 11 nákladních lodí, všichni lidé v blízkosti exploze byli doslova roztrháni na kusy. Počet obětí se odhaduje na 1300, zraněno bylo nejméně 3000 lidí. O střechu nad hlavou přišlo 80 000 obyvatel města a za své vzalo i 50 000 tun pšenice uskladněné v přístavu, což následně vyvolalo nedostatek potravin a podnítilo rozvoj černého trhu.

Mohlo by vás také zajímat: Výbušniny v pagerech? Stačí gram a urvou obličej, tvrdí experti. Popsali možný průběh operace

Co se stalo se zlatým pokladem na palubě nešťastné lodi se přesně neví, je ale zřejmé, že minimálně jeho část se v podobě zlatého deště rozptýlila v širokém okolí. Podle The Times of India jedna zlatá cihla propadla střechou domu Burjora Cooverjiho Motiwalaly, který ji odevzdal úřadům. Poctivý nálezce byl odměněn částkou 999 rupií, jež věnoval na záchranné práce.

Zdroj: The Times of India, U.S. Naval Institute

Video, které jste mohli minout: Záběry masivní exploze ruského tanku. O „želví monstrum“ se postaral ukrajinský dron

Miroslav Honsů

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom