Muž pohřbený před 2500 lety byl zasypán konopím. Líbil by se vám takový hrob?
Jakou roli v čínské společnosti hrál muž pohřbený spolu se slušnou zásobou konopí?
Otevře se hrob a kostra muže je zasypána konopnými stvoly. Okamžitě se vyrojí dohady, proč tomu tak bylo a jakou historickou úlohu hrál. Byl to šaman? Náčelník? Taková scéna by se vyjímala v trháku o Indiana Jonesovi. Přesně k takovému objevu došlo v severozápadní Číně.
Autoři článku Ancient Cannabis Burial Shroud in a Central Eurasian Cemetery, který vyšel v odborném časopise Economic Botany popisují nalezené rostliny konopí jako velmi dobře zachovalé. Znamená to, že by byly použitelné i pro dnešní užití?
Konopí na hrudi, rákos pod hlavou
Archeolog Hongen Jiang a jeho kolegové popisují, že se jednalo o kostru zhruba 35letého muže s kavkazskými rysy, jenž našel poslední místo svého odpočinu v Turpanské proláklině. Ležel na dřevěné posteli s rákosovým polštářem pod hlavou. Jedná se o nejníže položené místo v Číně se zápornou nadmořskou výškou. Leží totiž pod úrovní mořské hladiny až –154 m n. m. a jeho rozloha činí něco okolo 50 000 km². Převládá zde vnitrozemské podnebí, průměrné roční srážky činí okolo 25 mm.
„Třináct rostlin konopí, z nichž každá dosahovala délky téměř tří stop (cca 1 m pozn. redakce), byly umístěny šikmo přes hruď, s kořeny umístěnými u jeho pánve a vrcholky rostlin vystupovaly těsně pod bradou vzhůru a podél levé strany obličeje,“ uvádí detailní popis odkryvu nálezu. Vědci neváhali udělat radiouhlíkovou analýzu na zjištění přesného stáří – data se pohybovala v rozmezí 2400–2800 let. Podle vědců jsou konopné rostliny místní provenience. Hroby leží v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang, ve starověku ale šlo o strategické místo tvořící páteř slavné Hedvábné stezky.
Konopí je unikát
Ačkoli se o užívání psychoaktivního konopí ve starověkých spekuluje už dlouho, nález rostlin přímo v hrobu patří mezi velmi unikátní záležitosti. K odkrytí dávnověkého hřbitova došlo poměrně kuriózní náhodou. Současní obyvatelé chtěli založit nový hřbitov a shodou náhod zvolili mítsto, kde pod vrstvou hlíny ležely hroby několik tisíciletí staré.
Archeologové, kteří byli na místo povoláni, odhalili celou škálu artefaktů od zbraní (luky, šípy) až po kostry domestikovaných zvířat, mezi které patřily jak kozy či ovce, tak koně. To jasně ukazuje na skutečnost, že se jednalo o pastevce, kteří se ale věnovali i občasnému lovu.
Starověký hřbitov nedaleko nejspíše náležel ke kultuře Subeixi, což naznačuje i analýza kameninových hrnců nalezených v několika hrobech. Subeixi patří mezi první známé obyvatele žijící v suchých oblastech Turpanské prolákliny a jejich osídlení před cca 3000 lety se shoduje i se stářím hrobů.
Text: Topi Pigula