Britští špióni najali na zničení Hitlera i astrologa. Jejich plán se jim opakovaně vymstil
K porážce Hitlera měl přispět i astrolog, kterého si najala britská tajná služba MI5. Ten před Hitlerem utekl z Německa kvůli svému původu.
Louis de Wohl, celým jménem Lajos Theodor Gaspar Adolf Wohl, se narodil 24. ledna 1903 v Berlíně a díky své zálibě v astrologii se dostal až do služeb britské tajné služby. Předpokládalo se, že by mohl umět odhalit plány vrchních německých velitelů včetně Hitlera, což by Britům dalo podstatnou výhodu.
Emigrace kvůli původu
De Wohl kvůli svému maďarsko-židovskému původu emigroval do Velké Británie v roce 1935 a do tajné služby ho měl pro jeho údajné astrologické schopnosti naverbovat Charles Hambro, muž, který v rámci MI5 vedl Oddělení pro zvláštní operace (SOE). Pod něj spadaly hlavně sabotážní a teroristické úkoly na Němci obsazených územích. Později byla SOE z MI5 vyčleněna a de Wohlovým řídícím důstojníkem se stal Dick White, který mu do spisu napsal: „Nikdy jsem neměl de Wohla rád: připadal mi jako šarlatán a šejdíř."
Nacističtí pohlaváři byli okultismem fascinováni. Vůdce věřil zejména Karlu Krafftovi, který předpověděl, že jeho život bude v ohrožení mezi 7. až 10. listopadem 1939. Když 8. listopadu vybuchla v mnichovské pivnici bomba sotva 13 minut poté, co ji Hitler opustil, bylo to pro něj potvrzení jeho poslání. Jeho přesvědčení a víru v astrologii utvrdilo i přežití atentátu ve vlastním bunkru.
Astrolog šarlatán
De Wohl se sice pustil do práce a vytvořil několik horoskopů, ty však byly buď natolik obecné, že se z nich nedalo nic odvodit, nebo naopak konkrétní předpovědi vůbec nevycházely. Když se ukázalo, že de Wohlovo hochštaplerství podkopává jinak velmi zpravodajské a špionážní operace vedené z Londýna, bylo nutno přiznat chybu a de Wohla se zbavit.
Tajná služba ho jako špióna odvelela do USA, kde měl pomoci při přesvědčování lidí ke vstupu do války. K tomu sice nakonec došlo, ale nebylo za tím astrologovo úsilí, nýbrž japonské napadení Pearl Harboru. Britové po celá desetiletí „válečnou“ roli de Wohla drželi v tajnosti, on sám se nakonec proslavil jako spisovatel životopisů světců.
Zdroj: ABC NET