Zničující náraz letadla do hory zabil 115 lidí. V troskách zahynul i syn české fotbalové legendy
Nehoda z roku 1972, která se odehrála u sicilského Palerma, zůstává stále jedním z nejhorších leteckých neštěstí v Itálii.
Kromě mírného zpoždění před startem probíhal v pátek večer 5. května roku 1972 celý let z Říma do sicilského Palerma bez jakýchkoli problémů. Pasažéři, mezi nimiž byla drtivá většina Italů vracejících se na rodnou Sicílii, aby tam mohli odvolit v blížících se víkendových celonárodních volbách, neměli jak poznat, že už se domů nikdy nevrátí.
Pravděpodobně do poslední chvíle ani netušili, že se řítí do záhuby… až do okamžiku, kdy letadlo, pouhých pět kilometrů od své cílové destinace, ve 22:23 místního času, plnou silou naletělo do 975 m vysokého horského vrcholku Montana Longa.
Nebylo možné přežít
Letoun zasáhl samý vrcholek hory, chybělo mu jen 92 metrů výšky, aby ji přeletěl. Náraz byl zničující a zdemolované trosky letadla Douglas DC-8 pak ještě začaly klouzat po prudkém svahu dolů, tříštily se a trhaly o trčící kameny a skály. S první jiskrou vzplálo i vysoce hořlavé letecké palivo a vrcholek Montana Longa se ocitl v jednom ohni.
Trosky zdevastovaného stroje, části lidských těl a osobní zavazadla a věci pasažérů pokryly plochu o velikosti 4 km. Neštěstí zůstává co do počtu obětí nejhorší italskou leteckou katastrofou, ve které figuroval jediný stroj, a mezi oběťmi byl i syn tehdejšího trenéra Juventusu, československé fotbalové legendy Čestmíra Vycpálka.
Vyšetřovatelé došli k závěru, že vinu za tragédii, která stála život 115 osob, nesou sami piloti, kteří nenásledovali pokyny letecké kontroly. Objevily se ale také teorie, soudně nezkoumané důkazy a obvinění, že na palubě letounu byla bomba nastrčená krajně pravicovou podvratnou skupinou podporovanou mafií. Spekulace o bombě dokonce podpořila i tehdejší národní asociace italských pilotů, jejíž členové nevěřili, že by piloti letu Alitalia 112 mohli takovou chybu po dlouhých letech praxe udělat. Oficiálně se ale vyšetřování příčiny nehody už nikdy znovu neotevřelo.
Zdroj: Wikipedie