Šílení letečtí akrobaté dodnes vyráží svými kousky dech. Podívejte se, jak si hráli se smrtí
Dějiny letectví (3) – Letecká akrobacie
Letectví bylo důležitou součástí první světové války a váleční piloti se těšili všeobecnému uznání. Létání představovalo možnost velkého uplatnění, trochu paradoxně tak zásadní posun v kariéře přinesl konec války. Nebylo proti komu bojovat ani příliš důvodů létat. Mezi pár možností, jak se coby pilot uchytit, bylo převážení pošty či práce leteckého instruktora. Nic z toho ale nepřinášelo dost adrenalinu či slávy. Před rokem 1920 se ale objevil obor, který pilotům vrátil obojí.
Letecká akrobacie se stala vítaným zábavním artiklem. Muži, kteří dříve riskovali životy v boji proti nepříteli, nyní riskovali životy, aby pobavili davy. Možnosti zbohatnout leteckou akrobacií využívalo čím dál více pilotů a rostoucí konkurenceschopnost a náročnost publika nutily piloty k čím dál šílenějším kouskům. V pořadu Dějiny letectví na Prima Zoom uvidíte úžasné záběry leteckých akrobatů předvádějících nemožné věci. Mezi akrobaty, kteří se v záběrech objevují, jsou i dva slavní akrobaté Ormer Leslie Locklear a Milton Elliott, jejichž kariéra měla hodně trudný konec.
Letečtí akrobaté byli neskuteční borci Zdroj: Getty Images
Ormer Locklear při byl slavným leteckým akrobatem Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Letkyně Mabel Cody při provádění nebezpečného čísla Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Z válečných pilotů se staly celebrity Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Letecká akrobacie byla vítanou podívanou Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Stezky slávy
Locklear, jenž se po válce stal instruktorem, si po zhlédnutí letecké show uvědomil, že to, co viděl, dokáže lépe. Opustil tedy s kolegou Elliottem armádu a založili spolu Locklear Flying Circus (Locklearův létající cirkus). Během svých akcí zbohatli a žili na vysoké noze, Locklear se stal dokonce filmovým kaskadérem. Jeho život měl však do štěstí daleko. Nešťastné manželství a hrozba, že přijde o práci u filmového studia, jej přiměla k zoufalému činu.
Čtěte také: Jedinečná podívaná pro cestující. Letadla s nimi zakroužila nad polární září
Při natáčení filmu The Skywayman připravoval náročnou leteckou scénu, která se měla odehrát v noci, běžnou praktikou ale bylo natočit ji ve dne a pomocí filtru vyvolat dojem nočních hodin. Locklear však trval na provedení riskantního kousku v noci, a tak společně s Elliottem letěli v podstatě naslepo. Locklear v kritické chvíli řízení nezvládl a oba piloti zahynuli v mohutné explozi. Locklearovy osudy se nakonec staly inspirací pro snímek Velký Waldo Pepper.
Zdroj: Aero Superbatics